بیماری گالاکتوزمی نوزاد چیست؟

گالاکتوزمی کلاسیک (GALT) یک بیماری ارثی است که در آن بدن قادر به هضم گالاکتوز، قند موجود در تمام غذاهای حاوی شیر نیست. شرکت پرستاری در کرج دنیای آرامش، متخصص پرستار کودک در کرج در این مقاله بطور کامل در مورد این بیماری صحبت کرده است لطفا تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

بیماری گالاکتوزمی چیست

اگر کودک مبتلا به GALT گالاکتوز بخورد، قندهای هضم نشده به جای استفاده از انرژی در خون تجمع می‌یابند. اگر GALT درمان نشود، می تواند باعث تشنج، عفونت های خونی جدی، آسیب کبدی یا حتی مرگ شود. با این حال، هنگامی که این بیماری در اوایل زندگی شناسایی شود و درمان مناسب بلافاصله شروع شود، کودکان مبتلا به GALT اغلب می توانند زندگی سالمی داشته باشند.

گالاکتوزمی یک بیماری با اشکال مختلف است که هر کدام علل و پیامدهای متفاوتی دارند. نوع گالاکتوزمی مورد بحث در این صفحه، گالاکتوزمی کلاسیک، تنها یک شکل از این بیماری است.

گالاکتوزمی کلاسیک (GALT) در 1 نفر از هر 30000 تا 60000 نوزاد رخ می دهد. در افراد از همه گروه های قومی رخ می دهد، اما در افراد ایرلندی تبار شایع تر است.

تست پیگیری گالاکتوز

پزشک کودک شما ممکن است از شما بپرسد که آیا کودک شما هر یک از علائم GALT را نشان می دهد (به علائم اولیه زیر مراجعه کنید). اگر کودک شما علائم خاصی دارد، پزشک ممکن است شروع فوری درمان را پیشنهاد کند.

اگر نتیجه غربالگری نوزاد نوزاد شما برای گالاکتوزمی کلاسیک (GALT) خارج از محدوده طبیعی بود، پزشک کودک شما یا برنامه غربالگری دولتی با شما تماس می گیرد تا ترتیبی دهید که فرزندتان آزمایشات بیشتری انجام دهد. مهم است که به خاطر داشته باشید که نتیجه غربالگری خارج از محدوده لزوماً به این معنی نیست که فرزند شما به این بیماری مبتلا است. نتیجه خارج از محدوده ممکن است رخ دهد زیرا نمونه خون اولیه خیلی کوچک بود یا آزمایش خیلی زود انجام شد. با این حال، تعداد کمی از نوزادان این عارضه را دارند، بنابراین بسیار مهم است که برای آزمایش تاییدی به قرار ملاقات بعدی خود بروید. از آنجایی که اثرات مضر GALT درمان نشده می تواند در عرض چند روز پس از تولد رخ دهد، آزمایشات بعدی باید در اسرع وقت تکمیل شود تا مشخص شود که آیا کودک شما به این بیماری مبتلا است یا خیر.

آزمایش بعدی شامل آزمایش خون و آزمایش ادرار برای اندازه‌گیری مقدار برخی مواد موجود در بدن کودک شما می‌شود. قندهای هضم نشده زمانی که کودک GALT دارد در بدن انباشته می شود، بنابراین اندازه گیری میزان این قندها و سایر مواد می تواند به پزشکان کمک کند تا تشخیص دهند که آیا کودک شما به این بیماری مبتلا است یا خیر. افراد مبتلا به GALT دارای سطوح پایین آنزیم GALT و مقادیر بالایی از قندهای هضم نشده در بدن خود هستند. آزمایش ژنتیکی برای گالاکتوزمی کلاسیک نیز ممکن است برای تایید تشخیص ضروری باشد.

شرکت پرستاری در کرج

شرکت دنیای آرامش با بیش از ۱۰ سال سابقه درخشان دارای مجوزهای لازم و معتبر، آماده ارائه خدمات پرستار سالمند در کرج، پرستار بیمار در کرج و پرستار کودک در کرج در تمام نقاط کرج و استان البرز و مشاوره در زمینه استخدام پرستار میباشد. استخدام پرستار ها در هر ساعتی که مد نظر دارید. با افتخار حدود ۵۰% مشتریانی که روزانه با شرکت دنیای آرامش درخواست پرستار دارند از معرف ها هستند. تمام تلاش تیم دنیای آرامش جلب رضایت شما مشتری عزیز و معرفی دنیای آرامش توسط خود شما به کلیه شهروندان استان البرز میباشد. لازم به ذکر است که جذب کلیه نیروهای شرکت دنیای آرامش توسط خود مدیریت و آموزش چهارچوب ها و قوانین توسط مدیریت داخلی مجموعه دنیای آرامش انجام خواهد شد. پس با اطمینان خاطر عزیزان خود را به ما بسپارید.