کودک بدخواب

اگر کودک بدخواب دارید حتما این مطلب را بخوانید و در مورد این مساله راهکاری ندارید، شرکت پرستاری در کرج دنیای آرامش، متخصص پرستار کودک در کرج در این مقاله راهکارهای برای شما آورده است. لطفا تا آخر مقاله همراه ما باشید.

کودک بد خواب
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
Print

خواب یکی از مهم ترین نیازهای انسان به خصوص در دوران نوزادی و کودکی میباشد. همچنین بدخوابی کودکان برای خانواده ها نیز میتواند دردسرساز و آزاردهنده باشد.

فعالیت‌های بدنی کودکان (مانند بازی کردن در پارک، برنامه‌های ورزشی و…) را در طول روز افزایش دهید. کودکان قبل از خواب باید آرام باشند تا برای خوابیدن آماده شوند. بازیهائی که نیازمند فعالیت زیاد هستند برای ساعات قبل از خواب مناسب نیستند. برای زمان خواب کودک برنامه تعیین کنید و ساعت خاصی را مشخص کنید. هنگامیکه کودک در طول شب از خواب بیدار می‌شود به او کمتر توجه کنید. کمتر او را در آغوش بگیرید، تماس چشمی را محدود نمائید و با او صحبت نکنید. بی‌تفاوتی والدین در این زمان برای خوابیدن مجدد کودک مؤثر خواهد بود. به والدین کودکانی که معمولا از کم خوابی رنج می برند توصیه می شود ، دمای اتاق کودک خود را بررسی کنند تا مبادا دمای اتاق بالا باشد.

گرمای هوای اتاق کودک سبب بدخوابی می شود. پس با ایجاد تهویه مناسب در اتاق کودک، شرایط مناسبی برای خواب او فراهم کنید. برای بچه‌های بدخواب حتما نور اتاق خوابشان را در نظر بگیرید که اذیت‌کننده نباشد، سکوت اتاق خواب خیلی مهم است و همینطور چیدمان اتاق که باعث ناراحتی او نباشد و همه چیز برای استراحت مناسب و همین‌طور برخی بچه‌ها به خاطر لباس نامناسب اذیت می‌شوند بهتر است براساس دمای فصل و اتاق لباس را تن بچه کنید که راحت و آزاد باشد و باعث سرما یا گرمای او نشود.

تنظیم خواب متناسب با سن و سال کودک بدخواب شما

مادران باید آگاه باشند که بچه‌ها در هر سنی نیاز به یک زمان مشخص و متفاوت خواب در طول روز و شب دارند و این خواب به طور کامل با سلامتی آنها در ارتباط است.
به طور مثال نوزادان می‌بایست شش – هفت مرتبه در طول شبانه روز بخوابند و مجموعا نزدیک به شانزده تا هجده ساعت در طول شبانه روز خواب داشته باشند. اما همین نوزاد وقتی یک ساله می‌شود چرخه خوابش در طول روز به یک تا دو مرتبه که آن هم دو ـ سه ساعت می‌شود، تقسیم شده و خواب شب نیز تا یازده ساعت مناسب است و به همین نسبت با افزایش هر سال سن میزان نیاز کودک به خواب روز کمتر می‌شود.
حال نکته این است که همه بچه‌ها چرخه خوابشان با هم یکی نیست و هر مادری می‌بایست وضعیت نیاز فرزند خود را بررسی کند و آن را مدنظر داشته باشد.

…:::: اختلالات خواب در کودکان را بشناسید و آنها بهبود ببخشید ::::…

فرزندت را صبح زود بیدار کن

حال برای این‌که مادری بتواند مدیریت صحیحی بر خواب و بیداری فرزندی داشته باشد که بدخوابی می‌کند، نخستین نکته این است که صبح‌ها بچه را زود بیدار کند. ممکن است روزهای اول بچه اعتراض کرده، گریه کند یا بدخلقی داشته باشد اما بعد خوابش تنظیم شده و عادت می‌کند.

پس یکی از همین روزهایی که بچه تا نیمه‌های شب بیدار مانده و دیر خوابیده، روز زود بیدارش کنید و تحمل بداخلاقی او را داشته تا به این شرایط عادت کند و شب‌ها نیز خوابش تنظیم شود.

اگر فرزندتان حاضر نیست تنها بخوابد…

یکی دیگر از علل کودک بدخواب، مقاومت و ترس آن‌ها به‌خاطر جدا خوابیدن از والدین است. این حالت باعث می‌شود که کودک، خواب منقطع و ناآرامی داشته باشد.چنین بچه هایی اصولا از چیزی می ترسند که رایج ترین آن دوری از مادر است. برای جدایی آنها باید قدم به قدم پیش رفت. اگر هر شب پیش شما می خوابد، در شب های بعد کم کم فاصله او را از خود بیشتر کنید. در واقع باید حساسیت او را نسبت به این مسئله از بین ببرید.

 اول با او صحبت کنید، برایش داستان هایی با همین مضمون تعریف کنید، اگر تنها خوابید پاداشی در نظر بگیرید تا به این صورت بتواند بر مشکلش غلبه کند.عوامل کمک کننده به خواب بهتر بچه ها قصه گویی پیش از خواب تأثیر بسیار مثبتی در خواب دارد. بچه ها خیلی دوست دارند خودشان قهرمان داستان باشند. داستان های تخیلی یا حتی اتفاقاتی که طی روز روی داده را در قالب شخصیت خودش تعریف کنید. خاطرات دوران نوزادی و عکس های آن زمان برای او بسیار خوشایند است. قدرت تخیل کودک بالاست، به همین خاطر تجسم سازی به او کمک می کند.

خوابیدن اعضای خانواده در یک زمان نیز یکی دیگر از عوامل کمک کننده است. لحظه آخر جدایی از فرزند باید با کلمات مهربانانه، نوازش و بوسیدن همراه باشد.

…:::: مقاله پیشنهادی ما به شما :: مزایای استخدام پرستار کودک در منزل است، لطفا مطالعه بفرمایید ::::…

شرکت پرستاری در کرج

شرکت دنیای آرامش با بیش از 10 سال سابقه درخشان دارای مجوزهای لازم و معتبر، آماده ارائه خدمات پرستار سالمند در کرج، پرستار بیمار در کرج و پرستار کودک کرج در تمام نقاط کرج و استان البرز و مشاوره در زمینه استخدام پرستار میباشد. استخدام پرستار ها در هر ساعتی که مد نظر دارید. با افتخار حدود 50% مشتریانی که روزانه با شرکت دنیای آرامش درخواست پرستار دارند از معرف ها هستند. تمام تلاش تیم دنیای آرامش جلب رضایت شما مشتری عزیز و معرفی دنیای آرامش توسط خود شما به کلیه شهروندان استان البرز میباشد. لازم به ذکر است که جذب کلیه نیروهای شرکت دنیای آرامش توسط خود مدیریت و آموزش چهارچوب ها و قوانین توسط مدیریت داخلی مجموعه دنیای آرامش انجام خواهد شد. پس با اطمینان خاطر عزیزان خود را به ما بسپارید.