الگوی خواب سالمند

تغییر الگوی خواب یک واقعیت طبیعی در زندگی در زمان پیری است. ما معمولا زودتر خسته می شویم، صبح زودتر از خواب بیدار می شویم و نمی توانیم مانند دوران جوانی خود بیدار بمانیم. این مقاله توسط شرکت پرستاری در کرج دنیای آرامش، متخصص پرستار سالمند در کرج تهیه شده است و در این مقاله شما به فواید خواب برای سالمندان، دلایل خواب زیاد سالمندان و همینطور اهمیت خواب برای سالمندان آشنا میشوید، لطفا تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

بنر مقاله خواب سالمند
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
Print

فواید خواب در سالمندان برای سلامتی:

  • بستن چشم فواید بی شماری برای سلامت جسم و روان شما دارد. مانند همسان شدن نیمکره راست و نیمکره چپ.
  • خواب خوب به طور مستقیم با حافظه و حفظ اطلاعات مرتبط است و می تواند بر سطح تمرکز شما در طول روز تأثیر بگذارد.
  • اگر خواب کافی نداشته باشید، ترمیم هر گونه آسیب سلولی در طول شب برای بدن شما دشوار است و به سیستم ایمنی بدن شما استراحت نمی دهد.
  • خواب همچنین یک پیشگیری خوب برای بیماری های شایع در سالمندان مانند بیماری قلبی، دیابت در سالمندان و سرطان سینه در زنان است.

نیاز به خواب در سالمندان:

با افزایش سن، کمتر و کمتر به خواب نیاز داریم. نوزادان به 16-20 ساعت خواب نیاز دارند. زمانی که یک فرد بالغ جوان می شود، به طور کلی به 7-9 ساعت خواب نیاز دارد. جالب اینجاست که افراد مسن معمولاً به 7 تا 9 ساعت خواب نیاز دارند. متأسفانه، ممکن است موانعی وجود داشته باشد که مانع از خواب مورد نیاز آنها شود.

یکی از موانع این است که سالمندان معمولاً دوره های کوتاه تری از “خواب عمیق” دارند که به عنوان خواب “موج آهسته” نیز شناخته می شود. این بدان معناست که آنها سبک تر می خوابند و تمایل دارند راحت تر از خواب بیدار شوند.

…:::: حتما مطالعه کنید :: دلایل خواب زیاد در سالمندان چیست؟ ::::…

اهمیت خواب در سالمندان:

خواب خوب تمرکز و حافظه را بهبود می بخشد.

کمبود خواب همچنین توانایی تصمیم گیری و حافظه بلند مدت شما را نیز ضعیف می کند. و با گذشت زمان، کم خوابی حتی می تواند به زوال شناختی، از دست دادن حافظه و افزایش خطر ابتلا به زوال عقل در سالمندان کمک کند. خواب برای سلامت کلی شما به اندازه رفتن به باشگاه، خوردن غذاهای مناسب و مراقبت از سالمندان، نیازهای ذهنی و عاطفی شما مهم است. در واقع، کیفیت خواب شما یک عامل کلیدی در پیری سالم است.

پس از دیدن اینکه چگونه خواب ما می تواند با افزایش سن تغییر کند، مهم است که تأکید کنیم که داشتن یک خواب خوب شبانه با افزایش سن فواید زیادی دارد. یکی از مهم ترین عملکردهای خواب کمک به تقویت حافظه است. سالمندانی که به طور منظم خواب شبانه خوبی دارند، گزارش می دهند که عملکرد شناختی، بهبود حافظه و سلامت روانی بهتری دارند. این برای جلوگیری از زوال شناختی مرتبط با افزایش سن و زوال عقل و همچنین نقش مهمی در پیشگیری از افسردگی در سالمندان، که یک اختلال رایج سلامت روان در میان افراد مسن است، دارد.

افراد مسن‌تری که گزارش می‌دهند خواب خوب شبانه دارند، در معرض خطر کمتری برای زمین خوردن هستند، که یکی از علل شایع مرگ و میر با افزایش سن است. علاوه بر این، خواب خوب برای بهبود عملکرد کلی سیستم ایمنی بدن و کاهش خطر بستری شدن در بیمارستان در افراد مسن نشان داده شده است. روزهای بیماری و بستری شدن کمتر به معنای زمان بیشتری برای انجام کارهایی است که از آن لذت می برند.

..::: حتما مطالعه کنید :: علت خواب الودگی افراد مسن :::…

جمع بندی

در مجموع مشکلات خواب در افراد سالمند جزو اصلی ترین چالش های سالمندان محسوب می شود. با توجه به اینکه خواب برای سالمندان مهم است، شما میتوانید با آگاهی کیفیت خواب خود را افزایش دهید که تمام این عملکردها بر روی سلامت روان سالمندان نیز تاثیر گذار خواهد بود.

….::::تاثیرات پیری بر بویایی و چشایی، مقاله پیشنهادی ما به شماست، لطفا مطالعه فرمایید::::….

شرکت پرستاری در کرج

 

شرکت دنیای آرامش با بیش از ۱۰ سال سابقه درخشان دارای مجوزهای لازم و معتبر، آماده ارائه خدمات پرستار سالمند در کرج، پرستار بیمار در کرج و پرستار کودک در کرج در تمام نقاط کرج و استان البرز و مشاوره در زمینه استخدام پرستار میباشد. استخدام پرستار ها در هر ساعتی که مد نظر دارید. با افتخار حدود ۵۰% مشتریانی که روزانه با شرکت دنیای آرامش درخواست پرستار دارند از معرف ها هستند. تمام تلاش تیم دنیای آرامش جلب رضایت شما مشتری عزیز و معرفی دنیای آرامش توسط خود شما به کلیه شهروندان استان البرز میباشد. لازم به ذکر است که جذب کلیه نیروهای شرکت دنیای آرامش توسط خود مدیریت و آموزش چهارچوب ها و قوانین توسط مدیریت داخلی مجموعه دنیای آرامش انجام خواهد شد. پس با اطمینان خاطر عزیزان خود را به ما بسپارید.