اهمیت خواب در کودکان

اغراق کردن در اهمیت خواب در کودکان سخت است چون فکر میکنم همگی به مساله اهمیت مدت زمان و کیفیت خواب کودکان امروزه آگاه هستند. خواب یک فرآیند اساسی در رشد و تکامل کودک شما است، به ویژه در دوران نوزادی و مراحل اولیه کودکی. کارشناسان خواب والدین را تشویق می کنند که نه تنها بر تعداد ساعات خواب تمرکز کنند، بلکه به استراحت با کیفیت نیز توجه کنند. در این مقاله دلیل اهمیت خواب کافی، پیامدهای کم خوابی در کودکان بررسی شده است، ضمنا در انتهای مقاله جدول زمانی خواب مناسب برای خواب کودک 0 تا 11ماهه، خواب کودک 1 تا 2 ساله و 7 تا 12 ساله، درج شده است. این مقاله توسط شرکت پرستار در کرج دنیای آرامش، متخصص پرستار کودک در کرج تهیه شده است. با خواندن آن اطلاعات خوب و مفیدی به دست خواهید آورد، لطفا تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

عکس مقاله خواب کودک
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
Print

…:::: حتما مطالعه کنید : لیست غذا برای رشد کودک آپدیت جدید ::::…

کیفیت خواب این روزها به یک موضوع پر اهمیت و جزو چالش های کودکان تبدیل شده است. اما هنوز هم والدین در تلاش هستند تا به فرزندان خود کمک کنند تا راحت بخوابند.

مطمئناً کار آسانی نیست. بین مشغله های معمول مدرسه، برنامه های کاری، تعهدات اجتماعی، عدم کمک در خانه و در بسیاری از مواقع، عدم وجود خویشاوندان اطراف برای حمایت، سازماندهی زندگی خانوادگی ممکن است بر خلاف نیازهای خواب ما باشد.

عوارض کمبود خواب در کودکان

 1. اضطراب
 2. بدخلقی
 3. نمرات ضعیف
 4. سلامت ضعیف

نیاز به خواب با رشد کودک شما تغییر می کند، در حالی که یک نوزاد تازه متولد شده ممکن است به 17 ساعت خواب در روز نیاز داشته باشد، یک کودک در سن مدرسه فقط به 9 تا 12 ساعت نیاز دارد

روال های سالم، یک برنامه خوب و یک محیط خواب آور همگی به خواب بهتر کودکان کمک می کند.

خواب کافی برای کودکان در هر سنی برای سلامت کلی آنها ضروری است.

همه ما آن را از پزشکان شنیده‌ایم و در تمام کتاب‌های والدین خوانده‌ایم: خواب برای نوزادان، کودکان نوپا و کودکان در حال رشد به طور یکسان ضروری است. این یک فرآیند اساسی در رشد یک فرد (از جمله بزرگسالان) است، اما به ویژه در مراحل نوزادی و اوایل کودکی که رشد زیادی باید انجام شود، اهمیت دارد. (و البته، برای والدین نیز بسیار مهم است! ما به خواب خودمان و کمی زمان بزرگسالی نیز نیاز داریم!).

در نهایت، وقتی نوبت به خواب کودک نوپا و خواب نوزاد می رسد، میزان استراحت برای عملکرد مطلوب بدن بر اساس طیف وسیعی از چیزها متفاوت است: سن، عوامل محیطی و شیمی بیولوژیکی. اصولاً هر بچه ای متفاوت است. AAP و بنیاد ملی خواب بر اساس تحقیقات گسترده، ساعات خواب توصیه شده را بر اساس سالمندان ارائه کرده اند. یک چیز واضح است: کودک شما باید بخوابد، و دلایل زیادی وجود دارد. در اینجا مهمترین آنها، از جمله عواقبی که کودک شما به اندازه کافی نخوابد، و فوایدی که کودک شما به اندازه کافی بخوابد، آورده شده است.

ما همچنین دستورالعمل‌هایی را برای مدت زمانی که کودکان شما باید بر اساس سن بخوابند، اضافه کرده‌ایم، زیرا در هر مرحله متفاوت است، و چند نکته برای کمک به آنها برای داشتن چشم‌های بسته‌تر. در نهایت، اگر فرزند شما به طور منظم خواب کافی داشته باشد، همه اعضای خانواده از آن سود خواهند برد!

…:::: اختلالات خواب در کودکان را بشناسید و آنها بهبود ببخشید ::::…

اهمیت خواب در کودکان: فواید خواب خوب

احتمالاً می‌دانید که یکی از مزایای خواب کافی فرزندتان این است که او به خوبی استراحت می‌کند و احتمالاً شما هم همینطور! بچه ای که در طول شب می خوابد، روزها بهتر است و در کل احساس بهتری دارد. (این می تواند زندگی شما را بسیار آسان تر کند). اما در اینجا برخی از مزایای عمیق تری وجود دارد که فرزند شما در صورت داشتن ساعات کافی خواب با کیفیت، تجربه خواهد کرد. این فواید بر سلامت بدن، احساسات و حتی مغز کوچک در حال رشد آنها تأثیر می گذارد. در اینجا چیزی است که باید بدانید:

 • خواب باعث بهبود یادگیری و توجه می شود

مغز همیشه در طول خواب مسیرهای عصبی خود را شارژ می کند. همچنین پروتئین‌های زائد مضری را که در ساعات بیداری جمع می‌شوند، دفع می‌کند. بنابراین، اطمینان از خوابیدن فرزندتان به تسهیل یادگیری و بهبود حفظ اطلاعات جدید کمک می کند. این بدان معنی است که کودک شما ممکن است در مدرسه یا در فعالیت های جدیدی که انجام می دهد، زمان راحت تری داشته باشد، زیرا در حال یادگیری مهارت ها و اطلاعات جدید است. علاوه بر این، آنچه در مغز در طول خواب کودک شما اتفاق می‌افتد، به بهبود دامنه توجه او کمک می‌کند و از او در ساعات چالش‌برانگیز مدرسه حمایت می‌کند، زمانی که آنها باید متمرکز بمانند.

 • خواب مهارت های اجتماعی و ارتباطات را تقویت می کند

خواب باکیفیت به بهبود عملکرد عصبی-شناختی کمک می کند، که باعث می شود کودک شما به طور کلی بدخلقی کمتری داشته باشد. (به خاطر عصبانیت‌های غیرمنتظره کمتر!) در عین حال، خواب به کودک شما کمک می‌کند تا در مورد برقراری ارتباط و ارتباط با همسالان هیجان‌زده‌تر شود، که به او کمک می‌کند مهارت‌های اجتماعی را توسعه دهد و دوستانی پیدا کند.

 • خواب با عفونت مبارزه می کند و بهبودی را تسریع می کند

به‌ویژه در این دوران پس از همه‌گیری، همه ما به سلامتی زیاد فکر می‌کنیم – به‌ویژه برای کوچک‌ترین‌هایمان. خبر خوب؟ خواب می تواند به بهبود سلامت کودک شما کمک کند. عادات خواب سالم با افزایش تولید موادی به نام سیتوکین ها، که پروتئین هایی هستند که با میکروب ها و عفونت ها مبارزه می کنند، ایمنی کودک شما را افزایش می دهد. سیتوکین‌ها برای سال‌های اولیه کودک شما مهم هستند، زیرا کودکان هنوز آنقدر سیستم ایمنی قوی ایجاد نکرده‌اند (این اتفاق زمانی می‌افتد که ما در طول زمان در معرض میکروب‌های بیشتری قرار می‌گیریم). اگر کودک شما به اندازه کافی بخوابد، احتمالاً حتی زمانی که در زمین بازی بازی می کند، به کلاس می رود، در استخر شنا می کند، سالم می ماند.

اهمیت خواب در کودکان: پیامدهای کم خوابی

از مثال‌های بالا، خواب فرآیند مهمی برای سلامت بدن کودک شما است. در طول خواب کودک نوپا و نوزاد، بدن کودک شما می تواند خود را ترمیم کند و برای چالش های روز بعد آماده شود. با این حال، اگر کودک شما عادات خواب خوبی ندارد و اغلب اوقات به اندازه کافی نمی خوابد، ممکن است از برخی عواقب منفی نیز رنج ببرد که باید از آنها اجتناب کنید. در اینجا برخی از معایب کودکان کم خواب آورده شده است.

 • کم خوابی می تواند عواقب طولانی مدتی برای سلامتی داشته باشد

احتمالاً خیلی زود است که واقعاً در مورد مسائل مربوط به سلامت بزرگسالان مانند دیابت در کودکان، چاقی و سایر مشکلات سلامتی که بزرگسالان می توانند در صورت عدم خواب کافی ایجاد کنند، نگران باشید. با این حال، پزشکان گزارش می‌دهند که کودکی که به اندازه کافی نمی‌خوابد، اگر در دوران کوچکی به اندازه کافی نخوابد، می‌تواند در معرض خطر ابتلا به این شرایط باشد. بدون خواب کافی، کودک شما می تواند افزایش کورتیزول (هورمون استرس) و افزایش گلوکز خون را تجربه کند. اگر این چند بار اتفاق بیفتد، مشکل بزرگی نیست. اما اگر خیلی مکرر اتفاق بیفتد، می تواند در دراز مدت به سلامت کلی کودک شما آسیب برساند.

 • کم خوابی ممکن است منجر به کشمکش های عاطفی شود

آیا می دانستید که ذهن در حال رشد کودک یا کودک شما نیز بدون خواب کافی ممکن است دچار مشکل شود؟ تحقیقات نشان می دهد که کیفیت پایین خواب می تواند منجر به شرایط اضطراب یا ADHD در کودکان شود. آیا می دانید وقتی خسته و خوابیده اید چه احساسی دارید؟ فرزند شما نیز چنین احساسی خواهد داشت.

یکی از ساده‌ترین راه‌ها برای حمایت از خواب فرزندتان، این است که برنامه او را تنظیم کنید و مطمئن شوید که ساعت‌های کافی قبل از شروع روز می‌خوابد.

 • کمبود خواب می تواند رشد را به خطر بیندازد

آخرین دلیلی که باید روی اطمینان از خواب کافی فرزندتان تمرکز کنید این است که خواب برای رشد ضروری است. هنگامی که کودک شما خواب است، بدن او سطوح بالایی از هورمون رشد انسانی تولید می کند. بنابراین، کودکانی که خواب کافی ندارند، ممکن است رشد و تکامل را به خطر بیاندازند. این نه تنها به این معنی نیست که آنها ممکن است کوتاه باشند، بلکه استخوان های شکننده یا به طور کلی ساختار ضعیفی دارند. با اطمینان از داشتن زمان کافی در رختخواب، یک بچه کوچولوی قوی، سالم و شکوفا داشته باشید (که به یک بچه بزرگ تبدیل می شود!)

…::: حتما مطالعه کنید : بهترین غذای برای مدرسه کودک :::…

ساعات خواب توصیه شده بر اساس سن

تعداد ساعت‌هایی که کودک شما باید بخوابد با توجه به تغییر نیازهای بدن متفاوت است. با این حال، خواب با کیفیت کافی تضمین می کند که کودک شما شارژ مورد نیاز خود را برای عملکرد مطلوب دریافت می کند. با این حال، نکته ای که باید به آن توجه داشت این است که موارد بالا دستورالعمل های کلی توصیه شده است و ساعات واقعی خواب نوزاد یا خواب کودک نوپا در بین کودکان بر اساس نیازهای فردی متفاوت است. به شما پیشنهاد میکنیم مقاله «« راهکارهای بهبود خواب نوزاد »» را اطلاعات بیشتر مطالعه کنید.

 • به طور کلی، نوزادان و نوزادان (۰ تا ۱۱ ماهه) حدود ۸ تا ۹ ساعت در روز و ۸ ساعت دیگر در شب می‌خوابند. نوزادان تازه متولد شده نیاز به تغذیه در طول شب دارند. خواب با کیفیت خوب مشروط به تغذیه شبانه نیست. یک خردسال می تواند به خوبی استراحت کند، حتی زمانی که برای تغذیه کودک در طول شب از خواب بیدار می شود. چرت زدن با کیفیت و کنترل مدت زمانی که آنها در طول روز بیدار هستند، بخشی از استراحت آنهاست.
 • کودکان نوپا (2-1 ساله) به طور متوسط به 11-14 ساعت خواب در روز برای عملکرد بهینه از جمله چرت زدن نیاز دارند. اکثر کودکان نوپا بین 14 تا 18 ماهگی از دو به یک چرت می افتند.
 • همانطور که کودکان رشد می کنند، برای انجام وظایف روزانه به استراحت کمتری نیاز خواهند داشت. کودکان پیش دبستانی (3 تا 5 سال) روزانه بین 10 تا 13 ساعت خواب نیاز دارند، برخی از کودکان هنوز در این سن نیاز به چرت زدن دارند. کودکان مدرسه‌ای بین 7 تا 12 سال به طور متوسط به 9 تا 12 ساعت خواب در روز نیاز دارند.

سازماندهی خواب در روزهای اولیه نوزادی بسیار متفاوت از آنچه در سال های نوپا و با رشد فرزندان شما است، به نظر می رسد. در حالی که یک نوزاد تازه متولد شده ممکن است به خواب زیادی نیاز داشته باشد، این خواب معمولاً تکه تکه است، سازماندهی نشده است و در چرخه های 90 دقیقه ای ایجاد می شود. همانطور که کودکان رشد می کنند، خواب شبانه منظم و یکپارچه می شود. برای اینکه به کودکان کمک کنیم تمام خواب مورد نیاز خود را داشته باشند، لازم است درک کنیم که چگونه خواب در دوران کودکی رشد می کند و به آنها این فرصت را می دهد که در زمانی از روز یا شب بخوابند که برای سن آنها بهتر است. از راهنمای خواب ما دیدن کنید تا بدانید بهترین برنامه برای کودکان بر اساس سن چیست. پیشنهاد میکنم مقاله «« وظایف پرستار کودک در منزل »» را حتما مطالعه کنید.

کودکان به طور طبیعی پرندگان زودرس هستند، آنها نسبت به بزرگسالان در هنگام عصر ملاتونین را زودتر ترشح می کنند و معمولا از داشتن خواب زود هنگام برای داشتن خواب کافی و با کیفیت سود می برند. در حالی که خواباندن آنها در شب ممکن است راهبرد خوبی برای کمک به خواب دیرتر در صبح به نظر برسد، در واقع زمان خواب دیرتر با خواب کمتر و بی کیفیت در کودکان مرتبط است.

…:::: مقالله پیشنهادی ما به شما :: تنظیم خواب کودک بدخواب است لطفا مطالعه فرمایید ::::…

شرکت پرستاری در کرج

شرکت دنیای آرامش با بیش از ۱۰ سال سابقه درخشان دارای مجوزهای لازم و معتبر، آماده ارائه خدمات پرستار سالمند در کرج، پرستار بیمار در کرج و پرستار کودک در کرج در تمام نقاط کرج و استان البرز و مشاوره در زمینه استخدام پرستار میباشد. استخدام پرستار ها در هر ساعتی که مد نظر دارید. با افتخار حدود ۵۰% مشتریانی که روزانه با شرکت دنیای آرامش درخواست پرستار دارند از معرف ها هستند. تمام تلاش تیم دنیای آرامش جلب رضایت شما مشتری عزیز و معرفی دنیای آرامش توسط خود شما به کلیه شهروندان استان البرز میباشد. لازم به ذکر است که جذب کلیه نیروهای شرکت دنیای آرامش توسط خود مدیریت و آموزش چهارچوب ها و قوانین توسط مدیریت داخلی مجموعه دنیای آرامش انجام خواهد شد. پس با اطمینان خاطر عزیزان خود را به ما بسپارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *