چاقی سالمندان

شیوع چاقی در تمام گروه های سنی رو به افزایش است. سوالاتی در مورد ارتباط چاقی در سنین بالا و مرگ و میر کلی یا خاص بیماری، تعریف چاقی در سالمندان، ارتباط بالینی آن و نیاز به درمان آن مطرح شده است. اطلاعات در مورد تغییرات در ترکیب بدن و توزیع چربی در بین سالمندان به ما کمک می کند تا روابط بین چاقی و عوارض در سالمندان را بهتر درک کنیم. این مقاله توسط شرکت دنیای آرامش ارائه دهنده خدمات پرستاری در منزل کرج همراه با تخصص پرستار سالمند در منزل کرج تهیه شده است و در آن پیامدها و عوارض چاقی در سالمندان را بررسی کرده‌ایم، لطفا تا انتها همراه ما باشید.

بنر مقاله چاقی سالمندان
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
Print

عوارض چاقی در سالمندان

چاقی یکی از عوامل اصلی شروع و شدت بیماری های غیرواگیر است و یکی از اصلی ترین چالش های سالمندان مخصوصا در سالهای اخیر میباشد. این یک مشکل بهداشتی جهانی در تمام مراحل زندگی در کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه است. در افراد مسن، به شروع زودرس عوارض مزمن و اختلالات عملکردی کمک می کند و منجر به مرگ و میر زودرس می شود. در مقایسه با چربی بدن یا چربی زیر جلدی، افزایش نسبی بیشتری در چربی داخل شکمی وجود دارد.

چاقی به عنوان “افزایش چربی بدن ناسالم، که خطر ابتلا به بیماری های پزشکی و مرگ و میر زودرس را افزایش می دهد” تعریف شده است. چاقی در مقایسه با افراد لاغر در جمعیت مسن، پیامدهای عملکردی بیشتری دارد. چاقی می تواند کاهش عملکرد فیزیکی مرتبط با افزایش سن را تشدید کند. فعالیت های روزمره زندگی، به ویژه تحرک، به طور قابل توجهی در افراد دارای اضافه وزن و چاق کاهش می یابد.

چاقی عوارض جدی برای سلامتی ایجاد می کند که منجر به مشکلات می شود. شیوع چندین عارضه پزشکی مانند دیابت، فشار خون سالمندان، آرتریت، بیماری های قلبی عروقی، بی اختیاری ادرار و انواع سرطان ها با چاقی در سنین بالا مرتبط است.

دیابت شیرین غیر وابسته به انسولین سابق یا دیابت در سالمندان قوی‌ترین بیماری مرتبط با اضافه وزن و چاقی است.

افزایش شیوع چاقی در سنین بالاتر با تغییرات مرتبط با سن در ترکیب بدن، یعنی افزایش تدریجی توده چربی و کاهش توده بدون چربی و استخوان مطابقت دارد. همچنین توزیع مجدد چربی بدن همراه با افزایش چربی احشایی شکم و کاهش چربی زیر جلدی شکم وجود دارد. رسوب نابجا چربی در بافت غیر چربی مانند عضلات اسکلتی و قلبی، کبد و پانکراس نیز با افزایش سن رخ می دهد. افزایش توده چربی مرتبط ممکن است بدون تغییرات قابل توجهی در شاخص توده بدن (BMI) یا وزن بدن رخ دهد، اما با افزایش وزن تقویت می شود.

اگرچه نشان داده شده است که چاقی، عمدتاً چاقی احشایی، در سنین بزرگسالی به وضوح با دیابت، فشار خون بالا، بیماری های قلبی عروقی و مرگ و میر مرتبط است، اما هنوز در مورد مضرات آن در افراد مسن تردید وجود دارد. مسیر وزن از متوسط ​​تا پیر به نظر می رسد سن، و همچنین تغییرات وزن در سنین بالاتر، علاوه بر وزن واقعی بدن، پیش بینی کننده قوی مرگ و میر در سنین بالا باشد.

 هم اضافه وزن و هم چاقی در سالمندان با ناتوانی جسمی مرتبط است. چندین بیماری مزمن مانند دیابت، فشار خون بالا، سکته مغزی، بیماری قلبی و سندرم متابولیک در سالمندان می تواند ناشی از اضافه وزن باشد.

بیماران چاق نیز به احتمال بیشتری نیاز به بستری شدن در بیمارستان دارند و بیشتر به جراحی نیاز دارند. در ایالات متحده، چهار مورد از پنج دلیل رایج بستری شدن در بیمارستان در سالمندان عبارتند از: نارسایی احتقانی قلب، تصلب شرایین عروق کرونر، دیس ریتمی قلبی و انفارکتوس حاد میوکارد، که همگی با چاقی ارتباط دارند.

با توجه به افزایش شیوع کنونی چاقی در سالمندان در کشورهای توسعه یافته، موضوع چاقی در سالمندان باید توجه بیشتری از سوی محققان و پزشکان داشته باشد.

پیشگیری از چاقی و به ویژه افزایش وزن در بزرگسالان از میانسالی تا پیری بسیار مهم است. به نظر می رسد مداخله سبک زندگی جمعیتی با هدف افزایش فعالیت بدنی سالمندان و بهبود عادات غذایی موثرترین راهبرد درمانی در کمک به کاهش یا حفظ وزن بدن و بهبود عملکرد و تناسب اندام در سالمندان باشد.

…::: حتما مطالعه کنید : لیست غذاهای ناسالم برای سالمندان :::…

شرکت پرستاری در کرج

شرکت دنیای آرامش با بیش از ۱۰ سال سابقه درخشان دارای مجوزهای لازم و معتبر، آماده ارائه خدمات پرستار سالمند کرج، پرستار بیمار کرج و پرستار کودک کرج در تمام نقاط کرج و استان البرز و مشاوره در زمینه استخدام پرستار میباشد. استخدام پرستار ها در هر ساعتی که مد نظر دارید. با افتخار حدود ۵۰% مشتریانی که روزانه با شرکت دنیای آرامش درخواست پرستار دارند از معرف ها هستند. تمام تلاش تیم دنیای آرامش جلب رضایت شما مشتری عزیز و معرفی دنیای آرامش توسط خود شما به کلیه شهروندان استان البرز میباشد. لازم به ذکر است که جذب کلیه نیروهای شرکت دنیای آرامش توسط خود مدیریت و آموزش چهارچوب ها و قوانین توسط مدیریت داخلی مجموعه دنیای آرامش انجام خواهد شد. پس با اطمینان خاطر عزیزان خود را به ما بسپارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *