فشار خون سالمندان

کار درست کنترل فشار خون برای افراد سالمند چیست؟ تعداد افراد مسن رو به افزایش است و تا سال 2050 تقریباً بیش 10 درصد از کل جمعیت دنیا را تشکیل خواهند داد. از آنجایی که شانس ابتلا به فشار خون بالا در طول زندگی حداقل 70 درصد در سنین میان سالی است، افراد بیشتری در معرض خطر مشکلات سلامتی قرار می گیرند که فشار خون بالا می تواند ایجاد کند. بیماری فشار خون بالا در دسته بندی بیماری های شایع در سالمندان است اما شرکت پرستاری در کرج دنیای آرامش، متخصص پرستار سالمند در کرج در این مقاله در مورد علائم و عوارض فشار خون بالا صحبت کرده است، لطفا تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

عکس فشار خون در سالمندان
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
Print

عوارض فشار خون بالا

فشار خون بالا، گاهی اوقات “قاتل خاموش” نامیده می شود زیرا علائم کمی ایجاد می کند. در واقع، شما حتی ممکن است متوجه فشار خون بالا نباشید. اما اگر درمان نشود، این وضعیت می تواند منجر به حملات قلبی، سکته مغزی، بیماری کلیوی و سایر مشکلات جدی از جمله خطر زوال عقل در سالمندان شود.

دستورالعمل‌های فشار خون کالج قلب و عروق آمریکا و انجمن قلب آمریکا در سال 2017 توصیه می‌کنند که اکثر افراد بالای 65 سال فشار خون سیستولیک (نخستین عدد در اندازه‌گیری فشار خون) را کمتر از 130 میلی‌متر جیوه حفظ کنند. اما، افراد 80 سال یا بالاتر اغلب دارای چندین بیماری مزمن هستند، ممکن است ضعیف باشند، چندین دارو مصرف کنند و ممکن است مشکلات شناختی داشته باشند. به همین دلیل، هنوز مشخص نیست که آیا خطرات و مزایای کاهش فشار خون سیستولیک به کمتر از 130 میلی‌متر جیوه برای افراد 80 ساله و بالاتر با افراد 65 تا 80 ساله یکسان است یا خیر.

با توجه به این شکاف دانش، تیمی از محققان بر روی این گروه از افراد مسن در یک کارآزمایی تصادفی بزرگ به نام کارآزمایی مداخله فشار خون سیستولیک (SPRINT) تمرکز کردند. آنها یافته های خود را در مجله انجمن سالمندان آمریکا منتشر کردند. در تجزیه و تحلیل داده‌های SPRINT، محققان بر روی افراد 80 ساله و بالاتر که رویدادهای بیماری قلبی (مانند حملات قلبی یا سکته مغزی)، تغییرات در عملکرد کلیه، اختلالات شناختی، کیفیت زندگی یا مرگ را گزارش کرده بودند، تمرکز کردند. محققان همچنین بررسی کردند که آیا اختلالات در عملکرد شناختی یا فیزیکی تأثیری بر کنترل شدید فشار خون دارد یا خیر.

فشار خون افراد بالای ۷۰ سال

فشار خون جزو چالش های سالمندان است اما تجزیه و تحلیل شامل 1167 شرکت کننده بود. اکثر آنها حدود 84 سال سن داشتند و حدود 3 درصد 90 سال یا بیشتر بودند. فشار خون سیستولیک پایه آنها حدود 142 میلی متر جیوه بود. اکثر شرکت کنندگان حداقل سه بیماری مزمن داشتند. بیش از نیمی از آنها حداقل پنج دارو مصرف می کردند و حدود 27 درصد سابقه بیماری قلبی داشتند.

شرکت کنندگان به طور تصادفی در یکی از دو گروه قرار گرفتند. یک گروه درمان “فشرده” را با هدف کاهش فشار خون به کمتر از 120 میلی متر جیوه دریافت کردند. گروه دیگر تحت درمان قرار گرفتند تا فشار خون خود را به کمتر از 140 میلی‌متر جیوه کاهش دهند.

افرادی که تحت درمان قرار گرفتند تا فشار خون خود را به کمتر از 120 میلی‌متر جیوه کاهش دهند، خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی و همچنین خطر کمتری برای اختلالات شناختی خفیف و مرگ به هر دلیلی را تجربه کردند. با این حال، افراد در این گروه همچنین با افزایش خطر کاهش کوچک، اما معنی دار در عملکرد کلیه و همچنین بستری شدن در بیمارستان به دلیل آسیب کوتاه مدت کلیوی (که بیشتر افراد از آن بهبود یافتند) را تجربه کردند. تلاش برای کاهش فشار خون سیستولیک به کمتر از 120 میلی‌متر جیوه، خطر افتادن آسیب‌زا را افزایش نداد. این مهم است، زیرا زمین خوردن خطر مرگ را در افراد مسن افزایش می دهد و فشار خون پایین می تواند منجر به زمین خوردن شود.

در حالی که میزان ابتلا به زوال عقل در دو گروه مشابه بود، شرکت کنندگان در گروه فشرده 120 میلی‌متر جیوه 28 درصد کمتر احتمال داشت به اختلال شناختی خفیف مبتلا شوند.

محققان همچنین گزارش دادند که افرادی با عملکرد شناختی بهتر (به خاطر سپردن، تفکر و تصمیم گیری) در ابتدای مطالعه بیشترین بهره را از کنترل شدید فشار خون می بردند. آنها همچنین بیماری قلبی کمتر و مرگ و میر کمتری را تجربه کردند. این مزیت مشابه در شرکت کنندگانی که عملکرد شناختی ضعیف تری در ابتدای مطالعه داشتند مشاهده نشد. با این حال، شواهد قوی مبنی بر اینکه کنترل شدید فشار خون تأثیر مضری بر میزان مرگ و میر یا ابتلا به بیماری قلبی برای افرادی که عملکرد شناختی ضعیف‌تری دارند، وجود ندارد.

محققان به این نتیجه رسیدند که برای بزرگسالان 80 سال یا بالاتر، کنترل شدید فشار خون سیستولیک تا کمتر از 120 میلی‌متر جیوه، خطر حملات قلبی، سکته مغزی، مرگ و اختلالات شناختی خفیف را کاهش می‌دهد، اما خطر کاهش عملکرد کلیه را افزایش می‌دهد. مزایای مربوط به خطر بیماری قلبی و مرگ در افرادی با عملکرد شناختی بالاتر در ابتدای کارآزمایی بالاترین میزان بود.

…::: مقاله پیشنهادی : راه‌های پیشگیری از زوال عقل :::…

شرکت پرستاری در کرج

شرکت دنیای آرامش با بیش از ۱۰ سال سابقه درخشان دارای مجوزهای لازم و معتبر، آماده ارائه خدمات پرستار سالمند در کرج، پرستار بیمار در کرج و پرستار کودک در کرج در تمام نقاط کرج و استان البرز و مشاوره در زمینه استخدام پرستار میباشد. استخدام پرستار ها در هر ساعتی که مد نظر دارید. با افتخار حدود ۵۰% مشتریانی که روزانه با شرکت دنیای آرامش درخواست پرستار دارند از معرف ها هستند. تمام تلاش تیم دنیای آرامش جلب رضایت شما مشتری عزیز و معرفی دنیای آرامش توسط خود شما به کلیه شهروندان استان البرز میباشد. لازم به ذکر است که جذب کلیه نیروهای شرکت دنیای آرامش توسط خود مدیریت و آموزش چهارچوب ها و قوانین توسط مدیریت داخلی مجموعه دنیای آرامش انجام خواهد شد. پس با اطمینان خاطر عزیزان خود را به ما بسپارید.