پیری چیست؟

کم یا زیاد همه افراد با معنی و مفهموم پیری آشنا هستیم، در این مقاله به مفهم علمی پیری و سالخوردگی مثال پیری سلولی، پیری هورمونی یا پیری سلولی پرداخته ایم و در مورد علل آن و راه های کند کردن پیری مفصل صحبت شده است. همچنین در مورد شایع ترین چالش های سالمندان مثل زوال عقل، افسردگی و مشکلات و اختلالات سلامت روان در سالمندان نیز اشاره ای شده است. این مقاله توسط شرکت پرستاری در کرج دنیای آرامش، متخصص پرستار سالمند در کرج تهیه شده است. با خواندن آن اطلاعات خوب و مفیدی به دست خواهید آورد، لطفا تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

عکس مربوط به مقاله پیری
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
Print
فهرست محتوا: مخفی کن

تعریف پیری

پیری را به عنوان “آنچه در طول زمان برای بدن ما اتفاق می افتد” در نظر بگیرید. این تعریف شامل فرآیندهای متعددی می شود که بدن انسان با افزایش سن طی می کند (بر خلاف علائم پیری، مانند موهای خاکستری و چین و چروک).

برخی از پیری توسط بدن ایجاد می شود، چنین جهش های رشدی کودکان در دوران بلوغ با آن مواجه می شوند. افزایش سن نیز می تواند تجمعی باشد، مانند شروع آسیب پوست به دلیل قرار گرفتن بیش از حد در معرض نور خورشید.

پیری در نهایت ترکیبی از تغییرات فیزیولوژیکی در بدن ما و عوامل محیطی است که در معرض آنها قرار داریم. در حالی که دومی اغلب خارج از کنترل ما است، برخی از عوامل محیطی قابل تغییر هستند و ممکن است بر روند پیری تأثیر بگذارند.

….:::: حتما مطالعه کنید :: نکات روانشناسی سالمندان و نیازهای آنها ::::…

انواع پیری

با کنکاش عمیق تر در روند پیری، چندین نظریه وجود دارد که چگونگی و چرایی پیری بدن ما را در سطوح مختلف توضیح می دهد.

 • پیری سلولی

قبل از اینکه مواد ژنتیکی دیگر قادر به کپی برداری دقیق نباشند، یک سلول می تواند حدود 50 بار تکثیر شود. این شکست تکثیر به عنوان پیری سلولی گفته می شود که طی آن سلول ویژگی های عملکردی خود را از دست می دهد. تجمع سلول های پیر نشانه بارز پیری سلولی است که به نوبه خود به پیری بیولوژیکی ترجمه می شود.

هرچه آسیب بیشتری توسط رادیکال‌های آزاد و عوامل محیطی به سلول‌ها وارد شود، سلول‌های بیشتری نیاز به تکثیر دارند و پیری سلولی سریع‌تر ایجاد می‌شود.

نظریه تلومر پیری

 • پیری هورمونی

هورمون ها نقش بزرگی در پیری دارند، به ویژه در دوران کودکی که به ساخت استخوان ها و ماهیچه ها کمک می کنند و رشد ویژگی های ثانویه مرد یا زن را تسهیل می کنند.

با گذشت زمان، خروجی بسیاری از هورمون ها شروع به کاهش می کند و منجر به تغییراتی در پوست (مانند چین و چروک و از دست دادن قابلیت ارتجاعی) و از دست دادن تون عضلانی، تراکم استخوان و میل جنسی می شود.

از آنجا که سطح هورمون های جنسی بین زنان و مردان متفاوت است، سن زنان و مردان نیز متفاوت است.

 • پیری آسیب های انباشته

پیری ناشی از آسیب انباشته (به عنوان مثال، “ساییدگی و پارگی”) در مورد عوامل خارجی است که می تواند در طول زمان ایجاد شود. قرار گرفتن در معرض سموم، اشعه ماوراء بنفش، آلودگی و غذاهای ناسالم برای سالمندان  می تواند تنها برخی از مواردی باشد که می تواند بر بدن تأثیر بگذارد.

با گذشت زمان، این عوامل خارجی می توانند به طور مستقیم به DNA در سلول ها آسیب بزنند (تا حدی با قرار دادن آنها در معرض التهاب بیش از حد یا مداوم). آسیب انباشته شده می تواند توانایی بدن برای ترمیم خود را تضعیف کند و باعث پیری سریع شود.

 • پیری متابولیک

در طول روز، سلول‌های شما دائماً غذا را به انرژی تبدیل می‌کنند که محصولات جانبی تولید می‌کند که برخی از آنها می‌توانند برای بدن مضر باشند. فرآیند متابولیسم، در حالی که ضروری است، می تواند باعث آسیب تدریجی به سلول ها شود، پدیده ای که به عنوان پیری متابولیک شناخته می شود.

هورمون ها نقش بزرگی در پیری دارند، به ویژه در دوران کودکی که به ساخت استخوان ها و ماهیچه ها کمک می کنند و رشد ویژگی های ثانویه مرد یا زن را تسهیل می کنند. این مورد یکی از ویژگی های مشترک سالمندان است.

با گذشت زمان، خروجی بسیاری از هورمون ها شروع به کاهش می کند و منجر به تغییراتی در پوست (مانند چین و چروک و از دست دادن قابلیت ارتجاعی) و از دست دادن تون عضلانی، تراکم استخوان و میل جنسی می شود.

از آنجا که سطح هورمون های جنسی بین زنان و مردان متفاوت است، سن زنان و مردان نیز متفاوت است.

….:::: حتما مطالعه کنید :: کهولت سن از چه سنی شروع میشود؟ ::::…

فرآیند پیری

فرهنگ وسواس سن ما با “آهسته کردن پیری” و افزایش طول عمر مصرف می شود، اما حقیقت اساسی همه اینها این است که پیر شدن اجتناب ناپذیر است. مهم نیست که چه کاری انجام می دهید، بدن شما به چند روش کلیدی تغییر می کند.

به عنوان مثال، زمانی که یک فرد 20 ساله شود، بافت های ریه شروع به از دست دادن خاصیت ارتجاعی خود می کنند، ماهیچه های اطراف قفسه سینه شروع به تحلیل می کنند و عملکرد کلی ریه به تدریج شروع به کاهش می کند.

به طور مشابه، تولید آنزیم های گوارشی با افزایش سن شروع به کند شدن می کند، که بر نحوه جذب مواد مغذی در بدن و انواع غذایی که می توانیم بدون مشکل هضم کنیم، تأثیر می گذارد.

رگ های خونی نیز با افزایش سن انعطاف پذیری خود را از دست می دهند. در افرادی که کم تحرک هستند و رژیم های غذایی نامناسبی دارند، از دست دادن خاصیت ارتجاعی همراه با تجمع رسوبات چربی می تواند منجر به تصلب شرایین (“سخت شدن رگ ها”) شود. همانطور که می دانید اهمیت تغذیه در سالمندان نسبت به بقیه رده های سنی بسیار مهم است، به شما پیشنهاد میکنیم، مقاله تغذیه چیست و اهمیت آن برای سالمندان را مطالعه بفرمایید تا اطلاعات دقیق تری نسبت به نحوه تغذیه سالمندان داشته باشید.

با نزدیک شدن به یائسگی زنان، مایعات واژن کاهش می یابد و بافت های جنسی به دلیل از دست دادن استروژن شروع به آتروفی می کنند. در مردان، عضلات بدون چربی نازک می شوند و تولید اسپرم به دلیل کاهش سطح تستوسترون کاهش می یابد.

….:::: چگونه اوقات فراغت سالمندان را فراهم کنیم؟ ::::…

چگونه پیری را کند کنیم؟

نمی توان از پیری جلوگیری کرد. با این گفته، چندین کار وجود دارد که می توانید برای کاهش عوامل محیطی موثر بر پیری انجام دهید:

 • خوب بخور

شکر، نمک و چربی های اشباع شده به بدن آسیب می زند و خطر ابتلا به فشار خون، دیابت و بیماری های قلبی را افزایش می دهد. برای جلوگیری از این نگرانی‌های مرتبط با افزایش سن، مصرف میوه‌ها، سبزیجات، غلات کامل، لبنیات کم‌چرب و گوشت و ماهی بدون چربی را افزایش دهید.

 • سیگار نکش

ترک سیگار گردش خون و فشار خون را بهبود می بخشد و در عین حال خطر ابتلا به سرطان را به شدت کاهش می دهد. اگرچه اغلب برای ترک این عادت چندین بار تلاش می شود، اما کمک های موثری برای ترک وجود دارد که می تواند کمک کند.

 • ورزش.

اکثر بزرگسالان الزامات ورزشی توصیه شده برای سلامتی را برآورده نمی کنند (تقریباً 30 دقیقه ورزش متوسط تا شدید 5 روز در هفته). با این حال، 15 دقیقه فعالیت متوسط در روز می تواند طول عمر را در مقایسه با عدم ورزش بهبود بخشد

 • اجتماعی شدن

اجتماعی شدن ما را از نظر روانی درگیر نگه می دارد و ممکن است بر طول عمر نیز تأثیر بگذارد. روابط خوب و سالم با دیگران حفظ کنید. با کسانی که دوستشان دارید در ارتباط بمانید و ملاقات با افراد جدید را به نقطه ای تبدیل کنید.

 • خواب کافی داشته باشید

کمبود خواب مزمن با سلامتی ضعیف تر و طول عمر کوتاه تر مرتبط است. با بهبود بهداشت خواب سالمند و داشتن حدود 7 تا 8 ساعت خواب در شب، ممکن است نه تنها احساس بهتری داشته باشید، بلکه طولانی تر نیز زندگی کنید.

 • استرس را کاهش دهید

استرس و اضطراب مزمن می تواند به بدن شما آسیب برساند زیرا باعث ترشح هورمون استرس التهابی به نام کورتیزول می شود. یادگیری کنترل استرس در سالمندان با تکنیک‌های آرام‌سازی و درمان‌های ذهن و بدن ممکن است به کاهش فشار التهابی غیرمستقیم وارد شده بر سلول‌ها کمک کند.

تقریباً 15 درصد از بزرگسالان 60 سال و بالاتر از یک اختلال روانی رنج می برند.

افراد مسن تر، آنهایی که 60 سال به بالا هستند، به عنوان اعضای خانواده، داوطلبان و به عنوان شرکت کنندگان فعال در نیروی کار، کمک های مهمی به جامعه می کنند. در حالی که اکثر افراد از سلامت روانی خوبی برخوردارند، بسیاری از سالمندان در معرض خطر ابتلا به اختلالات روانی، اختلالات یا بیماری های عصبی سالمندان یا مشکلات مصرف مواد و همچنین سایر شرایط بهداشتی مانند دیابت، کاهش شنوایی و آرتروز هستند. علاوه بر این، با افزایش سن افراد، بیشتر احتمال دارد که چندین بیماری را همزمان تجربه کنند. مشکلات سلامت روان توسط متخصصان مراقبت های بهداشتی و خود افراد مسن کمتر شناسایی می شود و انگ اطراف این شرایط باعث می شود افراد تمایلی به درخواست کمک نداشته باشند. پیشنهاد میکنیم مقاله «اختلالات روانی سالمندان» را که قبلا منتشر کردیم را مطالعه کنید.

…::: حتما مطالعه کنید : شایع ترین مشکلات پوستی سالمندان کدامند؟؟ :::…

عوامل خطر برای مشکلات سلامت روان در میان سالمندان

ممکن است عوامل خطر متعددی برای مشکلات سلامت روان در هر مقطعی از زندگی وجود داشته باشد. افراد مسن ممکن است استرس های زندگی مشترک برای همه افراد را تجربه کنند، اما همچنین استرس هایی که در زندگی بعدی شایع تر هستند، مانند از دست دادن قابل توجه مداوم در ظرفیت ها و کاهش توانایی عملکردی را تجربه کنند. به عنوان مثال، افراد مسن ممکن است کاهش تحرک، درد مزمن، ضعف یا سایر مشکلات سلامتی را تجربه کنند که برای آنها به نوعی مراقبت طولانی مدت نیاز دارند. علاوه بر این، افراد مسن تر احتمال بیشتری دارد که حوادثی مانند سوگ یا افت وضعیت اجتماعی-اقتصادی با بازنشستگی را تجربه کنند. همه این عوامل استرس زا می تواند منجر به انزوا، ناراحتی روانی و یا تنهایی در سالمندان شود، که برای آنها ممکن است به مراقبت طولانی مدت نیاز داشته باشند.

…::: حتما مطالعه کنید : راهکارهای افزایش امید به زندگی در سالمندان :::…

چند نکته مهم در مورد سلامت روان سالمندان:

 • سلامت روان بر سلامت جسمی و بالعکس تاثیر دارد.

به عنوان مثال، افراد مسن با شرایط سلامت جسمانی مانند بیماری قلبی نسبت به افراد سالم، میزان افسردگی بیشتری دارند. علاوه بر این، افسردگی درمان نشده در یک فرد مسن مبتلا به بیماری قلبی می تواند بر نتیجه آن تأثیر منفی بگذارد. به شما پیشنهاد میکنیم مقاله بیماری های شایع در سالمندان را مطالعه فرمایید.

 • افراد مسن نیز در برابر سوء استفاده از سالمندان آسیب پذیر هستند

از جمله سوء استفاده فیزیکی، کلامی، روانی، مالی و جنسی. رها شدن؛ بی توجهی؛ و از دست دادن جدی حیثیت و احترام. شواهد موجود نشان می دهد که از هر 6 سالمند 1 نفر با سالمند آزاری مواجه می شود. سالمند آزاری نه تنها می تواند منجر به آسیب های جسمی شود، بلکه منجر به عواقب روانی جدی و گاهی طولانی مدت، از جمله افسردگی و اضطراب می شود.

زوال عقل یک سندرم است که معمولاً ماهیت مزمن یا پیشرونده دارد که در آن حافظه، تفکر، رفتار و توانایی انجام فعالیت های روزمره بدتر می شود. این بیماری عمدتاً افراد مسن را تحت تأثیر قرار می دهد، اگرچه بخشی طبیعی از افزایش سن نیست.

تخمین زده می شود که 50 میلیون نفر در سراسر جهان با زوال عقل زندگی می کنند که نزدیک به 60 درصد آنها در کشورهای با درآمد کم و متوسط زندگی می کنند. تعداد کل افراد مبتلا به زوال عقل در سال 2030 به 82 میلیون و در سال 2050 به 152 میلیون نفر افزایش خواهد یافت. پیشنهاد میکنیم مقاله «« راه‌های پیشگیری از زوال عقل »» را که قبلا منتشر کردیم را مطالعه کنید.

مسائل اجتماعی و اقتصادی قابل توجهی از نظر هزینه های مستقیم مراقبت های پزشکی، اجتماعی و غیررسمی مرتبط با زوال عقل وجود دارد. علاوه بر این، فشارهای جسمی، عاطفی و اقتصادی می تواند استرس زیادی را برای خانواده ها و مراقبین ایجاد کند. حمایت سیستم های بهداشتی، اجتماعی، مالی و حقوقی هم برای افراد مبتلا به زوال عقل و هم برای مراقبین آنها مورد نیاز است.

افسردگی می تواند رنج زیادی ایجاد کند و منجر به اختلال در عملکرد در زندگی روزمره شود. افسردگی تک قطبی در 7٪ از جمعیت مسن تر رخ می دهد و 5.7٪ از YLD ها در میان افراد بالای 60 سال را تشکیل می دهد. افسردگی هم در مراکز مراقبت اولیه کمتر تشخیص داده می شود و هم کمتر درمان می شود. علائم اغلب نادیده گرفته می شوند و درمان نمی شوند زیرا با سایر مشکلاتی که بزرگسالان مسن با آن مواجه می شوند همزمان رخ می دهد.

افراد مسن با علائم افسردگی در مقایسه با افراد مبتلا به بیماری های مزمن پزشکی مانند بیماری ریوی، فشار خون بالا یا دیابت در سالمندان عملکرد ضعیف تری دارند. افسردگی همچنین درک سلامت ضعیف، استفاده از خدمات مراقبت های بهداشتی و هزینه ها را افزایش می دهد.

…:::: مقاله پیشنهادی ما به شما :: تاثیرات پیری بر بویایی چیست؟ لطفا مطالعه فرمایید ::::…

شرکت پرستاری در کرج

شرکت دنیای آرامش با بیش از ۱۰ سال سابقه درخشان دارای مجوزهای لازم و معتبر، آماده ارائه خدمات پرستار سالمند در کرج، پرستار بیمار در کرج و پرستار کودک در کرج در تمام نقاط کرج و استان البرز و مشاوره در زمینه استخدام پرستار میباشد. استخدام پرستار ها در هر ساعتی که مد نظر دارید. با افتخار حدود ۵۰% مشتریانی که روزانه با شرکت دنیای آرامش درخواست پرستار دارند از معرف ها هستند. تمام تلاش تیم دنیای آرامش جلب رضایت شما مشتری عزیز و معرفی دنیای آرامش توسط خود شما به کلیه شهروندان استان البرز میباشد. لازم به ذکر است که جذب کلیه نیروهای شرکت دنیای آرامش توسط خود مدیریت و آموزش چهارچوب ها و قوانین توسط مدیریت داخلی مجموعه دنیای آرامش انجام خواهد شد. پس با اطمینان خاطر عزیزان خود را به ما بسپارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *