زخم بستر در سالمندان

زخم بستر متاسفانه یکی از بیماری های شایع در دوران مریضی و سالمندی می باشد. در این مقاله که توسط شرکت پرستاری در کرج دنیای آرامش، متخصص پرستار سالمند در کرج تهیه شده است، در مورد اینکه زخم بستر چیست، درمان قطعی زخم بستر، بهترین و سریعترین درمان زخم بستر و مراحل زخم بستر به طور کامل صحبت شده است. از این مقاله اطلاعات مفید به دست خواهید آورد، لطفا تا انتهای مقاله همراه ما باشید:

زخم بستر در سالمندان

زخم بستر چیست؟

زخم بستر زمانی اتفاق می‌افتد که فرد در بستر یا بی‌حرکت باشد، بیهوش باشد یا قادر به احساس درد نباشد. زخم بستر زخم هایی هستند که در مناطقی از پوست که تحت فشار دراز کشیدن در رختخواب، نشستن روی ویلچر یا گچ گرفتن برای مدت طولانی قرار دارند، ایجاد می شوند. زخم بستر همچنین آسیب های فشاری، زخم های فشاری، زخم های فشاری یا زخم های پوستی نامیده می شود.

زخم بستر می تواند یک مشکل جدی در میان سالمندان ضعیف باشد. آنها می توانند با کیفیت مراقبتی که فرد دریافت می کند مرتبط باشند. اگر یک فرد بی حرکت یا در بستر، چرخانده نشود، به درستی در موقعیت قرار نگیرد و از تغذیه و مراقبت از پوست خوب استفاده نشود، زخم بستر ایجاد می شود. افراد مبتلا به دیابت، مشکلات گردش خون و تغذیه نامناسب در معرض خطر بیشتری قرار دارند.

چه چیزی باعث ایجاد زخم بستر می شود؟

زخم بستر زمانی ایجاد می شود که خون رسانی به پوست برای بیش از 2 تا 3 ساعت قطع شود. با از بین رفتن پوست، زخم بستر ابتدا به صورت یک ناحیه قرمز و دردناک شروع می شود که در نهایت به رنگ بنفش در می آید. در صورت عدم درمان، پوست ممکن است باز شود و ناحیه ممکن است عفونی شود.

زخم بستر می تواند عمیق شود. می تواند به عضلات و استخوان گسترش یابد. هنگامی که زخم بستر ایجاد می شود، اغلب به کندی بهبود می یابد. بسته به شدت زخم بستر، وضعیت جسمانی فرد و وجود بیماری های دیگر (مانند دیابت)، زخم بستر ممکن است روزها، ماه ها یا حتی سال ها طول بکشد تا بهبود یابد. ممکن است برای کمک به روند بهبودی نیاز به جراحی داشته باشند.

دلایل زخم بستر:

 • ناحیه باسن (روی دنبالچه یا باسن)
 • پاشنه پا
 • تیغه های شانه
 • پشت سر
 • پشت و پهلوی زانو

عوامل خطر برای زخم بستر چیست؟

در بستر بودن، بیهوش بودن، ناتوانی در احساس درد یا بی حرکت بودن، خطر ایجاد زخم بستر را افزایش می دهد. این خطر در صورتی افزایش می‌یابد که فرد چرخانده نشود، به درستی در موقعیت مناسب قرار نگیرد، یا تغذیه مناسب و مراقبت از پوست ارائه نشود. افراد مبتلا به دیابت، مشکلات گردش خون و سوء تغذیه بیشتر در معرض خطر هستند.

علائم زخم بستر چیست؟

زخم بستر به 4 مرحله از کم شدت تا شدیدترین تقسیم می شود. اینها هستند:

 1. ناحیه قرمز به نظر می رسد و در لمس گرم احساس می شود. با پوست تیره تر، این ناحیه ممکن است رنگ آبی یا بنفش داشته باشد. همچنین ممکن است فرد از سوزش، درد یا خارش شکایت کند.
 2. ناحیه آسیب دیده تر به نظر می رسد و ممکن است زخم باز، خراش یا تاول داشته باشد. فرد از درد قابل توجهی شکایت دارد و ممکن است پوست اطراف زخم تغییر رنگ دهد.
 3. این ناحیه به دلیل آسیب در زیر سطح پوست ظاهری شبیه دهانه دارد.
 4. ناحیه به شدت آسیب دیده و زخم بزرگی وجود دارد. ماهیچه ها، تاندون ها، استخوان ها و مفاصل می توانند درگیر شوند. عفونت در این مرحله یک خطر قابل توجه است.

به زخم مرحله ای اختصاص داده نمی شود که از دست دادن بافت تمام ضخیم وجود داشته باشد و پایه زخم توسط لجن پوشانده شود یا اسکار در بستر زخم پیدا شود. لجن ممکن است به رنگ خرمایی، خاکستری، سبز، قهوه ای یا زرد باشد. اسکار معمولاً مایل به قهوه ای، قهوه ای یا سیاه است.

زخم بستر چگونه تشخیص داده می شود؟

ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی، زخم بستر را با بررسی پوست افرادی که در معرض خطر هستند، تشخیص می دهند. آنها با توجه به ظاهرشان صحنه سازی می شوند.

درمان زخم بستر

درمان خاص زخم بستر توسط ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی و تیم مراقبت از زخم و بر اساس شدت بیماری با شما صحبت می شود. درمان ممکن است پس از شکسته شدن پوست دشوارتر باشد و ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • از بین بردن فشار روی ناحیه آسیب دیده
 • محافظت از زخم با گازهای دارویی یا سایر پانسمان های مخصوص
 • تمیز نگه داشتن زخم
 • تضمین تغذیه خوب
 • برداشتن بافت آسیب دیده، عفونی یا مرده (دبریدمان)
 • پیوند پوست سالم به ناحیه زخم (گرافت پوست)
 • درمان زخم با فشار منفی
 • دارو (مانند آنتی بیوتیک برای درمان عفونت)

متخصصان بهداشت و درمان زخم بستر را از نزدیک تماشا خواهند کرد. آنها اندازه، عمق و پاسخ به درمان را مستند می کنند

عوارض زخم بستر چیست؟

هنگامی که زخم بستر ایجاد می شود، ممکن است روزها، ماه ها یا حتی سال ها طول بکشد تا بهبود یابد. همچنین ممکن است عفونی شود و باعث تب و لرز شود. یک زخم بستر عفونی ممکن است مدت زیادی طول بکشد تا برطرف شود. همانطور که عفونت در بدن شما گسترش می یابد، همچنین می تواند باعث سردرگمی ذهنی، ضربان قلب سریع و ضعف عمومی شود.

آیا می توان از زخم بستر پیشگیری کرد؟

با بررسی هر روز پوست از نظر نقاط قرمز (اولین نشانه شکستگی پوست) با توجه ویژه به نواحی استخوانی می توان از زخم بستر جلوگیری کرد. روش های دیگر برای پیشگیری از زخم بستر و جلوگیری از بدتر شدن زخم های موجود عبارتند از:

 • چرخش و تغییر موقعیت هر 2 ساعت یکبار
 • نشستن عمودی و صاف روی ویلچر، تغییر وضعیت هر 15 دقیقه
 • ارائه بالشتک نرم در ویلچر و تخت برای کاهش فشار
 • ارائه مراقبت خوب از پوست با تمیز و خشک نگه داشتن پوست
 • ارائه تغذیه خوب زیرا بدون کالری کافی، ویتامین ها، مواد معدنی، مایعات و پروتئین، زخم بستر نمی تواند بهبود یابد، مهم نیست که چقدر خوب از زخم مراقبت می کنید.

نکات کلیدی در مورد زخم بستر

 1. زخم بستر زخم هایی هستند که در مناطقی از پوست که تحت فشار دراز کشیدن روی تخت، نشستن روی ویلچر و/یا گچ گرفتن برای مدت طولانی قرار دارند، ایجاد می شوند.
 2. زخم بستر زمانی رخ می دهد که فرد در بستر، بیهوش، ناتوان از احساس درد یا بی حرکت باشد.
 3. با بررسی هر روز پوست از نظر نقاط قرمز (اولین نشانه شکستگی پوست) با توجه ویژه به نواحی استخوانی می توان از زخم بستر جلوگیری کرد.

نکاتی که به شما کمک می کند از بازدید از ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود بیشترین بهره را ببرید:

 • دلیل بازدید خود را بدانید و بدانید که چه اتفاقی می‌افتد.
 • قبل از بازدید، سؤالاتی را که می خواهید به آنها پاسخ دهید، یادداشت کنید.
 • شخصی را با خود بیاورید تا به شما کمک کند سؤال بپرسید و آنچه را که ارائه دهنده به شما می گوید به خاطر بسپارید.
 • در ویزیت، نام تشخیص جدید و هر گونه دارو، درمان یا آزمایش جدید را یادداشت کنید. همچنین هر دستورالعمل جدیدی که ارائه دهنده به شما می دهد را یادداشت کنید.
 • بدانید که چرا یک دارو یا درمان جدید تجویز می شود و چگونه به شما کمک می کند. همچنین بدانید که چه عوارضی دارد.
 • بپرسید که آیا بیماری شما به روش های دیگری قابل درمان است یا خیر.
 • بدانید چرا یک آزمایش یا روش توصیه می شود و نتایج چه معنایی می تواند داشته باشد.
 • بدانید اگر دارو را مصرف نمی کنید یا آزمایش یا روش انجام نمی دهید چه انتظاری دارید.
 • اگر قرار ملاقات بعدی دارید، تاریخ، زمان و هدف آن بازدید را یادداشت کنید.
 • بدانید اگر سوالی دارید چگونه می توانید با ارائه دهنده خود تماس بگیرید.

شرکت پرستاری در کرج

شرکت دنیای آرامش با بیش از ۱۰ سال سابقه درخشان دارای مجوزهای لازم و معتبر، آماده ارائه خدمات پرستار سالمند در کرج، پرستار بیمار در کرج و پرستار کودک در کرج در تمام نقاط کرج و استان البرز و مشاوره در زمینه استخدام پرستار میباشد. استخدام پرستار ها در هر ساعتی که مد نظر دارید. با افتخار حدود ۵۰% مشتریانی که روزانه با شرکت دنیای آرامش درخواست پرستار دارند از معرف ها هستند. تمام تلاش تیم دنیای آرامش جلب رضایت شما مشتری عزیز و معرفی دنیای آرامش توسط خود شما به کلیه شهروندان استان البرز میباشد. لازم به ذکر است که جذب کلیه نیروهای شرکت دنیای آرامش توسط خود مدیریت و آموزش چهارچوب ها و قوانین توسط مدیریت داخلی مجموعه دنیای آرامش انجام خواهد شد. پس با اطمینان خاطر عزیزان خود را به ما بسپارید.