پیشگیری هپاتیت در کودکان

هپاتیت، یکی از بیماری‌های کبدی است که می‌تواند عوارض جدی در کودکان ایجاد کند و از اهمیت بسیاری برخوردار است. هپاتیت می‌تواند از طریق روش‌های مختلفی منتقل شود، از جمله مسیرهای خونی و مدفوعی. برای پیشگیری از ابتلا به هپاتیت در کودکان، اقداماتی مانند واکسیناسیون در دوره‌های مشخص، توجه به بهداشت شخصی و مصرف آب و غذای ایمن بسیار حائز اهمیت هستند. همچنین، مراقبت از آب و غذاهای کودکان و جلوگیری از تماس با اشیاء آلوده می‌تواند به کاهش ابتلا به هپاتیت کودکان کمک کند.

این مقاله توسط شرکت دنیای آرامش ارائه دهنده خدمات پرستاری در منزل کرج همراه با تخصص استخدام پرستار کودک در کرج تهیه شده است و به تشریح نکات مهمی پیرامون پیشگیری از هپاتیت در کودکان می‌پردازد و تأکید می‌کند که آگاهی از علل و راه‌های انتقال بیماری و اعمال اقدامات پیشگیرانه می‌تواند به حفظ سلامتی کودکان کمک کند. 

بنر مقاله پیشگیری هپاتیت در کودکان
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
Print

هپاتیت چیست؟

هپاتیت که امروزه به یکی از چالش های دوران کودکی در برخی از مناطق دنیا تدیل شده است، در واقع یک اصطلاح عمومی است که برای توصیف التهاب کبد استفاده می شود. التهاب کبد می تواند توسط چندین ویروس (هپاتیت ویروسی)، مواد شیمیایی، داروها، الکل، برخی اختلالات ژنتیکی یا سیستم ایمنی بیش فعال که به اشتباه به کبد حمله می کند، ایجاد شود که هپاتیت خود ایمنی نامیده می شود. بسته به دوره آن، هپاتیت می تواند حاد باشد که ناگهان شعله ور می شود و سپس از بین می رود، یا مزمن که یک بیماری طولانی مدت است که معمولاً علائم ظریف تر و آسیب کبدی پیشرونده ایجاد می کند.

چگونه کودکان به هپاتیت مبتلا می شوند؟

وقتی کودکان هپاتیت دارند، به این معنی است که آنها «التهاب کبد» دارند. هپاتیت اغلب توسط یک ویروس ایجاد می شود.داروها، سموم، مصرف الکل، داروها و سایر مشکلات پزشکی نیز می توانند باعث هپاتیت شوند.

آنچه در مورد شیوع هپاتیت در کودکان باید بدانید:

اخیراً گزارش هایی مبنی بر هپاتیت شدید (التهاب کبد) در میان کودکان گزارش شده است که ممکن است با نوع رایجی از ویروس به نام آدنوویروس مرتبط باشد.

راه های پیشگیری از هپاتیت کودکان

تا اینجا در مورد بیماری هپاتیت صحبت کردیم پیشنهاد میکنیم برای اطلاعات بیشتر مقاله ««  علائم هپاتیت کودکان»» راه که قبلا منتشر کردیم برای اطلاعات دقیق تر حتما مطالعه کنید. اما چگونه از هپاتیت پیشگیری کنیم؟

واکسن هایی برای محافظت از کودکان در برابر دو نوع ویروس رایج وجود دارد:

 1. هپاتیتA
 2. هپاتیت B

واکسن هپاتیت B (سری 3 دوز) به نوزادان در بدو تولد و دو بار در طی چند ماه آینده تزریق می شود. واکسن هپاتیت B همچنین از هپاتیت D محافظت می کند، زیرا شما نمی توانید به هپاتیت D مبتلا شوید مگر اینکه عفونت هپاتیت B وجود داشته باشد.

واکسن هپاتیت A (سری 2 دوز) برای نوزادان پس از 12 ماهگی توصیه می شود. واکسن هپاتیت A به ویژه مهم است زیرا مناطقی از کشور با نرخ بالای عفونت هپاتیت A و برای هر کسی که به مناطقی که در آن گسترش می یابد سفر می کند، اهمیت دارد.

…:::: مقاله پیشنهادی : چالش های والدین زمان تولد نوزاد چیست؟ :::…

در اینجا راه های دیگری برای پیشگیری یا جلوگیری از هپاتیت وجود دارد:

 • هنگام خوردن و آشامیدن:

  هنگام تهیه غذا و نوشیدنی دست ها را با آب تمیز و صابون حداقل به مدت 20 ثانیه بشویید. هپاتیت از طریق غذا سرایت می‌کند و شستن مکرر دست‌ها در حین آماده‌سازی غذا به ویژه برای کودکان و مراقبان مهم است. از ظروف یا غذای مشترک استفاده نکنید و از غذا و آب آلوده خودداری کنید. پیشنهاد میکنیم مقاله «« غذاهای ناسالم برای کودکان »» را که قبلا منتشر کردیم را مطالعه کنید.

 • در مهدکودک:

  بررسی کنید که مهدکودک کودکتان شستن دست ها را به خوبی انجام دهد، به خصوص با تعویض پوشک و تهیه غذا.

 • قبل از سفر به کشورهای دیگر:

  از پزشک اطفال خود در مورد خطر ابتلا به هپاتیت و اقدامات احتیاطی بپرسید. در برخی موارد، پزشک اطفال ممکن است قبل از سفر واکسن هپاتیت A را توصیه کند.

 • در خانه:

  داروها را قفل و دور از دسترس کودکان نگه دارید و همیشه قبل از دادن دارو به نوزاد یا کودک خود، برچسب و دستورالعمل دوز را بررسی کنید.

در آخر توجه داشته باشید که تمام شرکای جنسی، خانواده و اعضای نزدیک خانواده که با یک فرد مبتلا به بیماری مزمن زندگی می کنند باید آزمایش و واکسینه شوند. مهم است که به یاد داشته باشید که هپاتیت B به طور اتفاقی پخش نمی شود! با سرفه، عطسه، در آغوش گرفتن، پختن و به اشتراک گذاشتن غذا منتقل نمی شود. از طریق تماس مستقیم با خون و مایعات بدن آلوده منتقل می شود.

 

…:::: مقاله پیشنهادی : تاثیر آلودگی هوا بر کودکان :::…

شرکت پرستاری در کرج

شرکت دنیای آرامش با بیش از ۱۰ سال سابقه درخشان دارای مجوزهای لازم و معتبر، آماده ارائه خدمات  پرستار سالمند در منزل کرج، پرستار بیمار در کرج و پرستار کودک در کرج در تمام نقاط کرج و استان البرز و مشاوره در زمینه استخدام پرستار میباشد. استخدام پرستار ها در هر ساعتی که مد نظر دارید. با افتخار حدود ۵۰% مشتریانی که روزانه با شرکت دنیای آرامش درخواست پرستار دارند از معرف ها هستند. تمام تلاش تیم دنیای آرامش جلب رضایت شما مشتری عزیز و معرفی دنیای آرامش توسط خود شما به کلیه شهروندان استان البرز میباشد. لازم به ذکر است که جذب کلیه نیروهای شرکت دنیای آرامش توسط خود مدیریت و آموزش چهارچوب ها و قوانین توسط مدیریت داخلی مجموعه دنیای آرامش انجام خواهد شد. پس با اطمینان خاطر عزیزان خود را به ما بسپارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *