ADHD در کودکان

یکی از بیشترین نگرانی های پدر و مادرها مربوط به حواس پرستی و عدم تمرکز کودکان است. این اختلالات در دوران کودکی اگر تشخصی داده شوند راحت تر از دوران بزرگسالی قابلیت درمان را دارند و تضمین سلامت روان در کودکان نیز خواهد بود. برخی این اختلالات مروبوط به اختلال ADHD در کودکان می باشد که در این مقاله که توسط شرکت پرستار در کرج دنیای آرامش متخصص پرستار کودک در کرج تهیه شده است، بطور دقیق اختلال ADHD در کودکان، علائم و راهکارهای بهبود و درمان را مورد بررسی قراردادیم تا در صورت مشاهده علائم adhd در کودکان فورا از آنها اگاه باشید تا تصمیم درستی در قبال این اختلال در کودکان بگیرید.

بنر مقاله ADHD در کودکان
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
Print

ADHD  چیست؟

ADHD مخفف اختلال کمبود توجه بیش فعالی است. این یک وضعیت پزشکی است. یک فرد مبتلا به ADHD تفاوت هایی در رشد مغز و فعالیت مغز دارد که بر توجه، توانایی نشستن و کنترل خود تأثیر می گذارد. ADHD می تواند کودک را در مدرسه، خانه و در دوستی ها تحت تاثیر قرار دهد.

چه چیزی باعث ADHD در کودکان می شود؟

مشخص نیست که چه چیزی باعث تفاوت های مغزی ADHD می شود. شواهد قوی وجود دارد که ADHD عمدتا ارثی است. بسیاری از کودکانی که ADHD دارند، یکی از والدین یا خویشاوندان مبتلا به آن هستند. همچنین اگر بچه‌ها زود به دنیا بیایند، در معرض سموم محیطی قرار بگیرند یا مادرانشان در دوران بارداری از مواد مخدر استفاده کنند، بیشتر در معرض خطر ابتلا به آن هستند.

ADHD ناشی از تماشای بیش از حد صفحه نمایش، فرزندپروری ضعیف یا خوردن بیش از حد قند نیست.

علائم ADHD در کودکان

همه بچه‌ها گاهی برای توجه کردن، گوش دادن و پیروی از دستورالعمل‌ها، بی‌حرکت بنشینند یا منتظر نوبت خود هستند، تقلا می‌کنند. اما برای کودکان مبتلا به ADHD، مبارزات سخت تر است و اغلب اتفاق می افتد.

کودکان مبتلا به ADHD می توانند علائمی را در هر یک یا همه موارد زیر نشان دهند:

 1. بی توجه کودکانی که بی توجه هستند (به راحتی حواسشان پرت می شود) در تمرکز حواس، تمرکز و ماندن در کار مشکل دارند. آنها ممکن است به خوبی به دستورالعمل ها گوش ندهند، ممکن است جزئیات مهم را از دست بدهند، و ممکن است کاری را که شروع کرده اند به پایان نرسانند. آنها ممکن است رویاپردازی کنند یا بیش از حد به خود مشغول شوند. آنها ممکن است غافل یا فراموشکار به نظر برسند و چیزهای خود را گم کنند.
 2. بیش فعال. کودکان بیش فعال، بی قرار، بی قرار و به راحتی خسته می شوند. آنها ممکن است در یک جا نشستن یا ساکت ماندن در صورت لزوم مشکل داشته باشند. آنها ممکن است با عجله کارها را انجام دهند و اشتباهات بی دقتی مرتکب شوند. آنها ممکن است صعود کنند، بپرند، یا در حالی که نباید بالا بروند. بدون این که بدانند، ممکن است به گونه ای عمل کنند که دیگران را مختل کند.
 3. تکانشی. بچه هایی که تکانشی هستند قبل از اینکه فکر کنند خیلی سریع عمل می کنند. آنها اغلب حرف را قطع می کنند، ممکن است فشار دهند یا چنگ بزنند و برایشان سخت است که منتظر بمانند. آنها ممکن است بدون درخواست اجازه کارهایی را انجام دهند، کارهایی را که مال آنها نیست انجام دهند، یا به روش های خطرناک رفتار کنند. آنها ممکن است واکنش های احساسی داشته باشند که برای موقعیت خیلی شدید به نظر می رسد.

گاهی اوقات والدین و معلمان علائم ADHD را زمانی که کودک بسیار کوچک است متوجه می شوند. اما طبیعی است که بچه های کوچک حواسشان پرت، بی قرار، بی حوصله یا تکانشی باشد – این موارد همیشه به این معنی نیست که کودک دارای ADHD است.

توجه، فعالیت و خویشتن داری با رشد کودکان کم کم رشد می کند. بچه ها این مهارت ها را با کمک والدین و معلمان یاد می گیرند. اما برخی از بچه ها در توجه کردن، قرار گرفتن، گوش دادن یا انتظار خیلی بهتر نمی شوند. وقتی این چیزها ادامه پیدا کرد و شروع به ایجاد مشکلات در مدرسه، خانه و دوستان کرد، ممکن است ADHD باشد.

…::::حتما مطالعه کنید: اختلالات روانی در کودکان را بشناسید ::::…

ADHD کودکان چگونه تشخیص داده می شود؟

اگر فکر می کنید کودک شما دارای ADHD است، با پزشک کودک خود قرار ملاقات بگذارید. آنها یک چکاپ، از جمله بررسی بینایی و شنوایی، انجام می دهند تا مطمئن شوند چیز دیگری باعث ایجاد علائم نمی شود.

برای تشخیص ADHD، پزشکان با پرسش در مورد سلامت، رفتار و فعالیت کودک شروع می کنند. آنها با والدین و بچه ها در مورد چیزهایی که متوجه شده اند صحبت می کنند. ممکن است پزشک از شما بخواهد که چک لیست هایی را در مورد رفتار فرزندتان تکمیل کنید و ممکن است از شما بخواهد که یک چک لیست به معلم فرزندتان نیز بدهید.

پس از به دست آوردن این اطلاعات، پزشکان ADHD را در صورتی تشخیص می دهند که مشخص باشد:

 • مشکل کودک در توجه، بیش فعالی یا تکانشگری فراتر از حد معمول برای سن او است.
 • این رفتارها از دوران کودکی ادامه داشته است.
 • این رفتارها در مدرسه و خانه بر کودک تأثیر می گذارد.

بررسی سلامت نشان می‌دهد که یکی دیگر از مسائل مربوط به سلامتی یا یادگیری باعث ایجاد این مشکلات نمی‌شود.

بسیاری از کودکان مبتلا به ADHD مشکلات یادگیری، رفتارهای مخالف و نافرمانی یا مشکلات خلقی و اضطرابی دارند. پزشکان معمولا این موارد را همراه با ADHD درمان می کنند.

در صورت نیاز پزشک می تواند شما را به روانشناس کودک یا روانپزشک ارجاع دهد.

درمان ADHD د کودکان:

درمان ADHD معمولاً شامل موارد زیر است:

 1. دارو.

  این کار توانایی مغز را برای توجه، کاهش سرعت و استفاده بیشتر از خودکنترلی فعال می کند.

 2. رفتار درمانی.

  درمانگران می توانند به بچه ها کمک کنند تا مهارت های اجتماعی، عاطفی و برنامه ریزی را توسعه دهند که با ADHD عقب مانده است.

 3. مربیگری والدین.

  از طریق مربیگری، والدین بهترین راه‌ها را برای پاسخ به مشکلات و اختلالات رفتاری در کودکان که بخشی از ADHD هستند، یاد می‌گیرند.

 4. پشتیبانی مدرسه.

  معلمان می توانند به بچه های مبتلا به ADHD کمک کنند تا به خوبی از مدرسه لذت ببرند.

درمان مناسب به بهبود ADHD کمک می کند. والدین و معلمان می توانند به بچه های کوچکتر آموزش دهند که در مدیریت توجه، رفتار و احساسات خود بهتر عمل کنند. با بزرگتر شدن، کودکان باید یاد بگیرند که توجه و کنترل خود را بهبود بخشند.

وقتی ADHD درمان نشود، موفقیت برای بچه‌ها دشوار است. این ممکن است منجر به عزت نفس پایین، افسردگی در کودکان، رفتار مخالف، شکست مدرسه، رفتار ریسک پذیر یا درگیری خانوادگی شود.

…:::: حتما مطالعه کنید: 10 بیماری های شایع در مدرسه ::::…

چگونه والدین می توانند کمک کنند؟

اگر کودک شما مبتلا به ADHD تشخیص داده شد:

 • در گیر شدن.

  هرچه می توانید در مورد ADHD بیاموزید. درمانی را که ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی فرزندتان توصیه می کند دنبال کنید. به تمام بازدیدهای درمانی توصیه شده بروید.

 • داروها را با خیال راحت بدهید.
  اگر کودک شما داروی ADHD مصرف می کند، همیشه آن را در زمان و دوز توصیه شده به او بدهید. داروها را در مکانی امن نگهداری کنید.
 • با وسایل فرزندتان کار کنید​مدرسه از معلمان بپرسید که آیا فرزند شما باید برنامه IEP یا 504 داشته باشد. اغلب با معلمان ملاقات کنید تا از وضعیت فرزندتان مطلع شوید. با هم کار کنید تا به فرزندتان کمک کنید تا خوب کار کند
 • پدر و مادر با هدف و خونگرمی.
  بیاموزید که چه رویکردهای فرزندپروری برای یک کودک مبتلا به ADHD بهترین است – و کدامیک می تواند ADHD را بدتر کند. در مورد ADHD با فرزندتان آشکارا و حمایتگر صحبت کنید. روی نقاط قوت و ویژگی های مثبت فرزندتان تمرکز کنید.

…:::: حتما مطالعه کنید: مزایای استخدام پرستار کودک در منزل چیست؟ ::::…

شرکت پرستاری در کرج

شرکت دنیای آرامش با بیش از ۱۰ سال سابقه درخشان دارای مجوزهای لازم و معتبر، آماده ارائه خدمات پرستار سالمند در کرج، پرستار بیمار در کرج و پرستار کودک در کرج در تمام نقاط کرج و استان البرز و مشاوره در زمینه استخدام پرستار میباشد. استخدام پرستار ها در هر ساعتی که مد نظر دارید. با افتخار حدود ۵۰% مشتریانی که روزانه با شرکت دنیای آرامش درخواست پرستار دارند از معرف ها هستند. تمام تلاش تیم دنیای آرامش جلب رضایت شما مشتری عزیز و معرفی دنیای آرامش توسط خود شما به کلیه شهروندان استان البرز میباشد. لازم به ذکر است که جذب کلیه نیروهای شرکت دنیای آرامش توسط خود مدیریت و آموزش چهارچوب ها و قوانین توسط مدیریت داخلی مجموعه دنیای آرامش انجام خواهد شد. پس با اطمینان خاطر عزیزان خود را به ما بسپارید.