مراحل رشد کودکان و نوجوانان

در این مقاله سعی کردیم مراحل رشد کودکان و نوجوانان را از نظر روانشانسی، مهارت های شناختی، اجتماعی، گفتاری و حرکتی مورد بررسی قرار دهیم. با خواندن این مقاله اطلاعات خوب و مفیدی به دست خواهید آورد، لطفا تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

این مقاله توسط شرکت پرستاری در کرج دنیای آرامش، متخصص پرستار کودک در کرج، تهیه شده است.

عکس مراحل رشد کودک و نوجوان
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
Print

مهم ترین مساله ای که باید والدین در دوره ی نوزادی رعایت کنند، پرهیز از سرکوب کردن حس کنجکاوی و کشف دنیا توسط نوزاد است.

در سنین بعد از نوزادی تا نوجوانی دیگر با یک نوزاد مواجه نیستیم. او تبدیل به کودکی عصیانگر و مستقل شده است و در ادامه به سنین نوجوانی و بلوغ می رسد و بالطبع نوع رفتار با او بسیار متفاوت تر از گذشته می شود.در ادامه با بعضی از این رفتارها و تغییرها آشنا خواهیم شد.

مهارت های شناختی، اجتماعی، گفتاری و حرکتی در سن 24 ماهگی (2سالگی)

کودک شما اکنون دو ساله است و رشد و پیشرفت زیادی داشته است. اسباب بازی مورد علاقه او اکنون انواع لگوها هستند که می تواند طرز استفاده از آنها را یاد بگیرد و با آنها برج های بلندی بسازد. او اکنون شیفته یادگیری است و دستورهای دوقسمتی را به خوبی پردازش می کند و انجام می دهد . او اکنون تفاوت موجودات با یکدیگر را درک می کند به همین دلیل می تواند در بازی ها، وانمود کند که تبدیل به سگ، گربه، پرنده یا اسب شده است.

از لحاظ اجتماعی پیشرفت کرده است و از بازی در کنار همسالان خود لذت بیشتری می برد. او حالا مستقل تر شده و این باعث می شود تا فکر کنید به تازگی لجباز شده است اما اشتباه نکنید و این قسمتی از روند رشد او به سمت استقلال بیشتر است. حالا ممکن است از دستورات شما سرپیچی کند و به عنوان مثال جایی بنشیند که شما او را از نشستن در آنجا نهی می کنید. مهارت های زبانی او خیلی پیشرفت کرده است و حالا می تواند جملات کوتاه و دوقسمتی بسازد و سوالات ساده و کوتاهی از شما بپرسد.او افراد آشنا را به خوبی شناسایی می کند و نام آنها را بلد است .

فرزند دو ساله شما از لحاظ جسمی قوی تر شده.روی نوک پا می ایستد و این توانایی او می تواند برای وسایل تزئینی خانه خطرناک باشد. او حالا با گرفتن نرده ها می تواند از پله ها بالا و پایین برود و احساس استقلال بیشتری نماید.

مراحل رشد کودک در 3 سالگی

سن 3 سالگی، سن کنجکاوی و استقلال کودک برای کشف دنیایی بزرگ تر است. او هنوز توانایی کنترل هیجانات و احساسات خود را ندارد. . نحوه تعامل با آدم های آشنا و غریبه را به او آموزش دهید و روی مهارت های اجتماعی او تمرکز بیشتری داشته باشید. همدلی کردن از مهارت ها و توانایی های جذاب او در این سن است و حالا می تواند زمانی که ناراحت هستید با شما احساس همدردی نماید و این توانمندی او باعث می شود تا ارتباط عاطفی عمیق تری با اطرافیان خود به ویژه پدر و مادر برقرار نماید. حس مالکیت را کاملا متوجه می شود و نسبت به وسایل و اسباب بازی هایش احساس مالکیت می نماید.

از لحاظ مهارت های زبانی به راحتی صحبت می کند و جملات را به راحتی پشت سر هم استفاده می کند. جهت ها را درک می کند و کلماتی مانند “داخل”، “زیر”، “رو” و… را متوجه می شود.

مهارت ها و توانمندی های مهم کودکان در 4 سالگی

کودک 4 ساله شما احتمالا می تواند اعداد را بشمارد و نام اعداد را یاد گرفته است وحالا می تواند آدمک هایی را به شکل ساده نقاشی نماید. یکی از کارهای جذابی که می تواند انجام دهد این است که شاید بتواند ادامه یک داستان را پیش بینی نماید. او از پذیرفتن نقش در بازی ها لذت می برد . با همسالان خود می تواند بازی کند و این بازی به معنای برقراری تعامل با آنها برای انجام بازی است نه صرفا در کنار آنها بازی کردن.

به یاد داشته باشید که کودک 4 ساله شما هنوز فرق واقعیت و خیال را نمی داند و ممکن است در تشخیص واقعیت از خیال مشکلاتی داشته باشد. مهارت های گفتاری او کامل شده اند. اعصاب حرکتی او تکمیل شده اند و حالا ارتباط میان اندام های او پیشرفت نموده است به طوری که می تواند عقب عقب راه برود.

مهارت های اجتماعی کودکان 5 ساله

مهارت نقاشی در فرزند 5 ساله شما پیشرفت کرده است. او حالا سوالات بسیار پیچیده تری از شما می پرسد. جنسیت را متوجه می شود و می داند که برخی از دوستان او دختر هستند و برخی از دوستان او پسر هستند. حالا سازگار بودن و سرپیچی کردن برای او کاملا متغیر است و بعضی روزها بسیار حرف گوش کن و برخی از روزها بسیار ناسازگار می شود. شعرها را به راحتی حفظ می کند. از لحاظ حرکتی و جسمانی پرجنب و جوش تر شده است. به راحتی از قیچی استفاده می کند و برای تعادل روی یک پا تلاش می کند.

…:::: مقاله پیشنهادی ما به شما :: معرفی + راهکار درمان بیماری های شایع کودکان است، لطفا مطالعه فرمایید ::::…

مهارت های شناختی و رفتاری کودکان در سنین ابتدایی مدرسه

در طی سال های مدرسه، بچه ها به صورت چشمگیری مستقل تر می شوند . در این سنین دوستان نقش بسیار مهمی در زندگی آنها دارند و بیشتر الگوبرداری های آنان از دوستان شان است. اعتماد به نفس آنها در اینده تابعی از روابط اجتماعی آنان در این سن است که در محیط های اجتماعی و آموزشی مانند مدرسه چه بر آنها می گذرد؟

علیرغم رشد و توسعه سریع آنها، آنها هنوز به والدین و مراقبین نیاز دارند تا برای آنها حد و مرزها را مشخص کنند و آنها را به سمت و سوی عادات سالم سوق دهند. فضاهای آرام و مثبت را برای مطالعه ایجاد کنید. با دقت بیشتری بر استفاده از بچه ها از نت و فضای مجازی نظارت داشته باشید. در این سن بیشتر در مورد حریم شخصی صحبت کنید و به او یاد بدهید که برای بدن خود ارزش قائل شود و از خود در برابر تجاوزهای روحی و جسمی مراقبت نماید.

مراحل رشد شناختی، اجتماعی و حرکتی در کودکان 6 تا 8 ساله

کودک شما از 6 سالگی به بعد می تواند دستورات سه مرحله ای و بیشتر را بشنود و اجرا کند. او به شدت رفتارهای بزرگسالان را تقلید می کند و شاید یکی از بزرگ ترین آرزوهای او “آدم بزرگ شدن” باشد. او در این سنین به تازگی به محیط مدرسه وارد می شود و مهارت های خواندن و نوشتن در او شکل می گیرند. ریشه های حسادت در او شکل می گیرند و ممکن است نسبت به اطرافیان خود حسودی کند و در این صورت نیاز به محبت و توجه بیشتری پیدا می کند. کارهای شخصی مانند مسواک زدن، شانه زدن موها و لباس پوشیدن را یاد گرفته و خود را ملزم به انجام آنها می داند.

مهارت های اجتماعی و رفتاری در کودکان 9 تا 11 ساله

در سنین 9 تا 11 سالگی مهارت های نوشتاری تقویت می شوند و ممکن است برای برقراری ارتباط با والدین یا دوستان از روش نامه نگاری بهره ببرد.

از توانمندی های جدید او شخصیت پردازی است. او بیشتر بر اساس شنیده های خود نظریه پردازی می کند به همین دلیل به شدت تحت تاثیر اخبار و شنیده ها قرار دارد. مهارت سخنرانی افراد در این سنین شکل می گیرد. در این سنین ممکن است علائم بلوغ زودرس مانند رشد سینه ها و رشد موهای صورت را در کودک خود مشاهده کنید.

توانمندی های نوجوانان 12 تا 14 ساله

در این سنین احتمالا با نوجوان خود در مسائل زیادی در تعارض باشید و احساس کنید که او همیشه سعی در مخالفت با شما دارد. او به دنبال استقلال است و این استقلال را با مخالفت با والدین جستجو می کند. او به شدت تحت تاثیر دوستان خود است و احساس می کند که پدر و مادر الگوهای کافی ای برای او نیستند تفکر منطقی در این سنین شکل می گیرد . در این سنین، بیشتر نوجوانان بدخلق می شوند و نیاز به حریم خصوصی پیدا میکنند.دختران معمولا در این سن به بلوغ جسمی می رسند.

رشد فیزیکی نوجوانان در این سنین بسیاری سریع تر از گذشته است و قد و وزن آنها به سرعت افزایش پیدا می کند اما این روند نیز موقتی است و پس از گذار از این مرحله، روند رشد قد و وزن کندتر می شود.

مهارت های نوجوان 15 تا 17 ساله

در این سنین، نوجوان شما درونگراتر می شود و ممکن است ساعات زیادی را به تنهایی در اتاق خود بگذراند. او انتخابگر شده است و برای قدرت انتخاب خود به شدت احترام قائل است. او همچنان از والدین دوری می کند و تمایلات جنسی در او باعث می شوند تا به دوستی با جنس مخالف علاقه پیدا کند. قدرت همدلی در او به شدت پیشرفت می کند و به راحتی می تواند با دوستان و همسالان خود همدلی و همدردی داشته باشد و این باعث تقویت روابط دوستانه و عاشقانه او می شود. او به موضوعات سیاسی، اقتصادی، ورزشی و هر آنچه که بتواند خودی در آنها نشان دهد، علاقمند است و دوست دارد تا در جمع های بزرگانه شرکت و اظهار نظر نماید. نشانه های بلوغ جسمی و جنسی همچنان در حال نمایان شدن هستند و مخصوصا در پسران این روند به بالاترین حد خود می رسد.

…::: مقاله پیشنهادی ما به شما :: مزایای استخدام پرستار کودک در منزل است، لطفا مطالعه بفرمایید :::…

شرکت پرستاری در کرج

شرکت دنیای آرامش با بیش از ۱۰ سال سابقه درخشان دارای مجوزهای لازم و معتبر، آماده ارائه خدمات پرستار سالمند در کرج، پرستار بیمار در کرج و پرستار کودک در کرج در تمام نقاط کرج و استان البرز و مشاوره در زمینه استخدام پرستار میباشد. استخدام پرستار ها در هر ساعتی که مد نظر دارید. با افتخار حدود ۵۰% مشتریانی که روزانه با شرکت دنیای آرامش درخواست پرستار دارند از معرف ها هستند. تمام تلاش تیم دنیای آرامش جلب رضایت شما مشتری عزیز و معرفی دنیای آرامش توسط خود شما به کلیه شهروندان استان البرز میباشد. لازم به ذکر است که جذب کلیه نیروهای شرکت دنیای آرامش توسط خود مدیریت و آموزش چهارچوب ها و قوانین توسط مدیریت داخلی مجموعه دنیای آرامش انجام خواهد شد. پس با اطمینان خاطر عزیزان خود را به ما بسپارید.