آسم در کودکان

در آسم دوران کودکی، ریه‌ها و راه‌های هوایی در معرض محرک‌های خاصی مانند استنشاق گرده یا سرماخوردگی یا سایر عفونت‌های تنفسی به راحتی ملتهب می‌شوند. آسم دوران کودکی می تواند علائم روزانه آزاردهنده ای ایجاد کند که در بازی، ورزش، مدرسه و خواب کودک اختلال ایجاد می کند. در برخی از کودکان، آسم کنترل نشده می تواند باعث حملات خطرناک آسم شود. شرکت پرستاری در کرج دنیای آرامش، متخصص پرستار کودک در کرج در این مقاله علائم آسم در کودکان را مورد بررسی قرار داده و راهکارهای کنترل و روش تشخیص آسم در کودکان را مورد بررسی قرار داده است. با خواندن این مقاله اطلاعات خوب و مفیدی به دست خواهید آورد، لطفا تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

عکس مقاله آسم در کودکان
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
Print

آسم دوران کودکی بیماری متفاوتی با آسم در بزرگسالان نیست و امروزه با توجه به تغییر نحوه زندگی و بروز عواملی مثل کم تحرکی در کودکان و … آسم بزودی به یکی از بیماری های شایع کودکان تبدیل خواهد شد. کودکان دچار آسم با چالش های منحصر به فردی روبرو هستند. این وضعیت یکی از دلایل اصلی مراجعه به بخش اورژانس، بستری شدن در بیمارستان و از دست دادن روزهای مدرسه است.

متأسفانه، آسم دوران کودکی قابل درمان نیست و علائم می تواند تا بزرگسالی ادامه یابد. اما با درمان مناسب، شما و فرزندتان می توانید علائم را تحت کنترل داشته باشید و از آسیب به ریه های در حال رشد جلوگیری کنید.  به شما پیشنهاد میکنیم مقاله مراحل رشد کودکان و نوجوانان را مطالعه بفرمایید.

…::: حتما مطالعه کنید : علائم + 12مورد از آلرژی کودکان در پاییز :::…

علائم آسم در کودکان

 • سرفه‌های مکرر که وقتی کودک شما عفونت ویروسی دارد بدتر می‌شود، زمانی که کودک شما خواب است یا با ورزش یا هوای سرد تحریک می‌شود.
 • صدای سوت یا خس خس هنگام بازدم
 • تنگی نفس
 • گرفتگی یا گرفتگی قفسه سینه

آسم دوران کودکی همچنین ممکن است باعث شود:

 1. مشکل خواب به دلیل تنگی نفس، سرفه یا خس خس سینه (پیشنهاد میکنیم مقاله ای قبلا منتشر کرده در مورد اختلالات خواب در کودکان را مطالعه کنید)
 2. حملات سرفه یا خس خس سینه که با سرماخوردگی یا آنفولانزا بدتر می شود
 3. تاخیر در بهبودی یا برونشیت پس از عفونت تنفسی
 4. مشکلات تنفسی که بازی یا ورزش را مختل می کند
 5. خستگی، که می تواند به دلیل خواب ضعیف باشد

علائم و نشانه های آسم از کودکی به کودک دیگر متفاوت است و ممکن است با گذشت زمان بدتر یا بهتر شود. کودک شما ممکن است تنها یک نشانه داشته باشد، مانند سرفه طولانی مدت یا احتقان قفسه سینه.

…:::: حتما مطالعه کنید: آلرژی در کودکان چیست؟ + راه درمان و پیشگیری :::…

روش تشخیص آسم در کودکان

تشخیص اینکه آیا علائم کودک شما ناشی از آسم است یا خیر، می تواند دشوار باشد. خس خس دوره ای یا طولانی مدت و سایر علائم شبه آسم می تواند ناشی از برونشیت عفونی یا سایر مشکلات تنفسی باشد.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

در صورت مشکوک شدن به آسم، کودک خود را نزد پزشک ببرید. درمان زودهنگام به کنترل علائم و احتمالاً پیشگیری از حملات آسم کمک می کند.

اگر متوجه شدید که با پزشک فرزندتان وقت ملاقات بگیرید:

 1. سرفه ای که ثابت است، متناوب است یا به نظر می رسد با فعالیت بدنی مرتبط باشد
 2. هنگامی که کودک شما نفس خود را بیرون می دهد صدای خس خس یا سوت به گوش می رسد
 3. تنگی نفس یا تنفس سریع
 4. شکایت از تنگی قفسه سینه
 5. دوره های مکرر برونشیت یا ذات الریه مشکوک

اگر کودک شما آسم دارد، ممکن است جملاتی مانند: «سینه ام خنده دار است» یا «همیشه سرفه می کنم» بگوید. به سرفه هایی که ممکن است کودک شما را در هنگام خواب بیدار نکند گوش دهید. گریه، خنده، فریاد زدن، یا واکنش‌های احساسی شدید و استرس نیز ممکن است باعث سرفه یا خس‌خس سینه شود. 

اگر کودک شما مبتلا به آسم تشخیص داده شد، ایجاد یک برنامه آسم می تواند به شما و سایر مراقبان کمک کند تا علائم را کنترل کنند و بدانند در صورت بروز حمله آسم چه باید بکنند.

چه زمانی به دنبال درمان اورژانسی آسم باشیم؟

در موارد شدید، ممکن است قفسه سینه و پهلوهای کودکتان را ببینید که در حال تقلا برای نفس کشیدن به سمت داخل هستند. کودک شما ممکن است ضربان قلب، عرق کردن و درد قفسه سینه را افزایش دهد. اگر کودک شما:

 • باید در اواسط جمله بایستد تا نفس بکشد
 • از عضلات شکم برای تنفس استفاده می کند
 • هنگام تنفس سوراخ های بینی گشاد شده است
 • آنقدر برای نفس کشیدن تلاش می کند که هنگام نفس کشیدن شکم زیر دنده ها مکیده می شود.

حتی اگر کودک شما مبتلا به آسم تشخیص داده نشده است، اگر مشکل تنفسی داشت، فوراً به پزشک مراجعه کنید. اگرچه دوره‌های آسم از نظر شدت متفاوت است، حملات آسم می‌تواند با سرفه شروع شود که به خس‌خس سینه و تنفس سخت تبدیل می‌شود.

…:::: مقاله پیشنهادی : چه میوه ای برای سرفه کودکان خوب است؟ ::::…

علت آسم در کودکان

علل آسم دوران کودکی به طور کامل شناخته نشده است. برخی از عواملی که تصور می شود دخیل هستند عبارتند از:

 1. تمایل ارثی به ایجاد آلرژی
 2. والدین مبتلا به آسم
 3. برخی از انواع عفونت های راه هوایی در سنین بسیار پایین
 4. قرار گرفتن در معرض عوامل محیطی مانند دود سیگار یا سایر آلودگی های هوا

افزایش حساسیت سیستم ایمنی باعث می شود که ریه ها و راه های هوایی در هنگام قرار گرفتن در معرض محرک های خاص متورم شوند و مخاط تولید کنند. واکنش به یک ماشه می تواند به تعویق بیفتد، و شناسایی محرک را دشوارتر می کند. محرک ها از کودکی به کودک دیگر متفاوت است و می تواند شامل موارد زیر باشد:

 1. عفونت های ویروسی مانند سرماخوردگی
 2. قرار گرفتن در معرض آلاینده های هوا، مانند دود تنباکو
 3. آلرژی به کنه های گرد و غبار، شوره حیوانات خانگی، گرده گل یا کپک
 4. فعالیت بدنی
 5. تغییرات آب و هوا یا هوای سرد

گاهی اوقات، علائم آسم بدون هیچ محرک ظاهری رخ می دهد.

عوامل خطر آسم کودکان

عواملی که ممکن است احتمال ابتلای کودک شما به آسم را افزایش دهند عبارتند از:

 1. قرار گرفتن در معرض دود تنباکو، از جمله قبل از تولد
 2. واکنش های آلرژیک قبلی، از جمله واکنش های پوستی، آلرژی های غذایی یا تب یونجه (رینیت آلرژیک)
 3. سابقه خانوادگی آسم یا آلرژی
 4. زندگی در منطقه ای با آلودگی هوای زیاد.
 5. شرایط تنفسی، مانند آبریزش مزمن یا گرفتگی بینی (رینیت)، سینوس های ملتهب (سینوزیت) یا ذات الریه
 6. سوزش سر دل (بیماری رفلاکس معده به مری یا GERD)

عوارض آسم در کودکی

آسم می تواند باعث تعدادی از عوارض شود، از جمله:

 • حملات شدید آسم که نیاز به درمان اورژانسی یا مراقبت های بیمارستانی دارند
 • کاهش دائمی عملکرد ریه
 • از دست دادن روزهای مدرسه یا عقب ماندن از مدرسه
 • بد خوابی و خستگی
 • علائمی که با بازی، ورزش یا سایر فعالیت ها تداخل دارند
…:::: مقاله پیشنهادی ما به شما :: تاثیر آلودگی هوا بر کودکان است، لطفا مطالعه بفرمایید :::…

روش های جلوگیری از آسم در کودکان

برنامه ریزی دقیق و اجتناب از محرک های آسم بهترین راه برای جلوگیری از حملات آسم است.

 • قرار گرفتن در معرض محرک های آسم را محدود کنید. به کودک خود کمک کنید از آلرژن ها و محرک هایی که باعث علائم آسم می شوند دوری کند.
 • اجازه ندهید اطراف فرزندتان سیگار بکشد. قرار گرفتن در معرض دود تنباکو در دوران شیرخوارگی یک عامل خطر قوی برای آسم دوران کودکی و همچنین یک محرک رایج حملات آسم است.
 • فرزندتان را تشویق کنید تا فعال باشد. تا زمانی که آسم کودک شما به خوبی کنترل شود، فعالیت بدنی منظم می تواند به ریه ها کمک کند تا کارآمدتر کار کنند.
 • در صورت لزوم به پزشک مراجعه کنید. به طور منظم چک کنید. علائمی که نشان می دهد آسم کودک شما تحت کنترل نیست را نادیده نگیرید، مانند نیاز به استفاده مکرر از یک استنشاق سریع تسکین دهنده.

آسم با گذشت زمان تغییر می کند. مشورت با پزشک فرزندتان می‌تواند به شما در انجام تنظیمات درمانی مورد نیاز برای تحت کنترل نگه داشتن علائم کمک کند.

 • به فرزندتان کمک کنید وزن مناسبی داشته باشد. اضافه وزن می تواند علائم آسم را بدتر کند و کودک شما را در معرض خطر سایر مشکلات سلامتی قرار می دهد.
 • سوزش سر دل را تحت کنترل نگه دارید. رفلاکس اسید یا سوزش سر دل شدید (بیماری ریفلاکس معده به مری یا GERD) ممکن است علائم آسم کودک شما را بدتر کند. او ممکن است برای کنترل رفلاکس اسید به داروهای بدون نسخه یا تجویزی نیاز داشته باشد.

…:::: حتما مطالعه کنید: 10 بیماری های شایع در مدرسه ::::…

شرکت پرستاری در کرج

شرکت دنیای آرامش با بیش از ۱۰ سال سابقه درخشان دارای مجوزهای لازم و معتبر، آماده ارائه خدمات پرستار سالمند در کرج، پرستار بیمار در کرج و پرستار کودک در کرج در تمام نقاط کرج و استان البرز و مشاوره در زمینه استخدام پرستار میباشد. استخدام پرستار ها در هر ساعتی که مد نظر دارید. با افتخار حدود ۵۰% مشتریانی که روزانه با شرکت دنیای آرامش درخواست پرستار دارند از معرف ها هستند. تمام تلاش تیم دنیای آرامش جلب رضایت شما مشتری عزیز و معرفی دنیای آرامش توسط خود شما به کلیه شهروندان استان البرز میباشد. لازم به ذکر است که جذب کلیه نیروهای شرکت دنیای آرامش توسط خود مدیریت و آموزش چهارچوب ها و قوانین توسط مدیریت داخلی مجموعه دنیای آرامش انجام خواهد شد. پس با اطمینان خاطر عزیزان خود را به ما بسپارید.