چاقی و اضافه وزن در کودکان

چاقی دوران کودکی یک مشکل جدی و یکی از چالش های در کودکان است. از هر 5 کودک 1 نفر چاقی دارد. کودکان چاق بیشتر در معرض سایر مشکلات سلامتی جدی از جمله بیماری قلبی و دیابت نوع 2 هستند. همچنین احتمال بیشتری دارد که از اضطراب، اعتماد به نفس پایین و افسردگی در کودکان رنج ببرند. این مقاله توسط شرکت پرستاری در کرج دنیای آرامش، متخصص پرستار کودک در کرج تهیه شده است و در این مقاله به تعریف چاقی کودکان، علت چاقی کودکان از جهات مختلف از جمله روانشانسی و خطرات آن می پردازیم. با خواندن این مقاله اطلاعات خوب و مفیدی به دست خواهید آورد لطفا تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

بنر مقاله چاقی و اضافه وزن در کودکان
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
Print

…:::: حتما مطالعه کنید : لیست غذا برای رشد کودک آپدیت جدید ::::…

علت چاقی کودکان:

چاقی در کودکان علل مختلفی دارد، اما در این بخش علل اصلی چاقی در این رنج سنی را بررسی کردیم.

…:::: حتما مطالعه کنید : لیست خوراکی های مضر برای کودکان ::::…

  • مسائل مربوط به سبک زندگی

فعالیت بدنی کودکان امروزه بسیار کم شده است و در عوض کالری زیاد از غذا و نوشیدنی دریافت میکنند، که از عوامل اصلی چاقی در دوران کودکی هستند.

  • عوامل ژنتیکی

عوامل ژنتیکی و هورمونی نیز ممکن است نقش داشته باشند. از جمله رفتار، ژنتیک و مصرف برخی داروها.

  • عوامل اجتماعی و محیطی

اما عوامل اجتماعی نیز مهم هستند: محیط های مراقبت از کودک و مدرسه، طراحی محله، دسترسی به غذاها و نوشیدنی های سالم و مقرون به صرفه، و دسترسی به مکان های امن و مناسب برای فعالیت بدنی بر توانایی ما برای انتخاب سالم تاثیر می گذارد.

  • رژیم غذایی

خوردن منظم غذاهای پرکالری، مانند فست فودها، محصولات پخته شده و تنقلات ماشین فروش، می تواند باعث افزایش وزن کودک شما شود. آب نبات و دسر همچنین می تواند باعث افزایش وزن شود و شواهد بیشتر و بیشتر به نوشیدنی های شیرین از جمله آب میوه ها و نوشیدنی های ورزشی به عنوان مقصر چاقی در برخی افراد اشاره می کنند. شما میتوانید با مراجعه به مقاله میوه های مفید برای کودکان اطلاعات کامل تری در مورد میوه ها برای کودک خود به دست آورید.

  • عدم ورزش

کودکانی که زیاد ورزش نمی کنند، به دلیل اینکه کالری زیادی نمی سوزانند، بیشتر دچار اضافه وزن می شوند. زمان زیادی که صرف فعالیت‌های بی‌تحرک می‌شود، مانند تماشای تلویزیون یا بازی‌های ویدیویی نیز به این مشکل کمک می‌کند. در برنامه های تلویزیونی نیز اغلب تبلیغاتی برای غذاهای ناسالم برای کودکان ارائه می شود.

  • عوامل روانشناسی

استرس شخصی، والدین و خانواده می تواند خطر چاقی را در کودک افزایش دهد. برخی از کودکان برای کنار آمدن با مشکلات یا مقابله با احساسات، مانند استرس، یا مبارزه با کسالت، پرخوری می کنند. همه عوان نامبرده شده بطور مستقیم بر روی سلامت روان در کودکان تاثیر گذار خواهد بود، بنابراین به شما پیشنهاد میکنیم حتما مسائل مربوط به چاقی در کودکان را جدی بگیرید.

  • عوامل اجتماعی و اقتصادی

مردم در برخی جوامع منابع محدود و دسترسی محدودی به سوپرمارکت ها دارند. در نتیجه، آنها ممکن است غذاهای مناسبی بخرند که به سرعت فاسد نمی شوند، مانند غذاهای یخ زده، کراکر و کلوچه. همچنین، افرادی که در محله های کم درآمد زندگی می کنند ممکن است به مکان امنی برای ورزش دسترسی نداشته باشند.

  • داروهای خاص

برخی از داروهای تجویزی می توانند خطر ابتلا به چاقی را افزایش دهند. آنها شامل پردنیزون، لیتیوم، آمی تریپتیلین و پاروکستین هستند.

  • عوامل خانوادگی

اگر فرزند شما از خانواده ای با افراد دارای اضافه وزن است، احتمال افزایش وزن او بیشتر است. این امر به ویژه در محیطی که غذاهای پرکالری همیشه در دسترس هستند و فعالیت بدنی تشویق نمی شود، صادق است.

هر کودکی سزاوار یک شروع سالم در زندگی است. بیاموزید که والدین و مراقبان چه کارهایی می توانند برای جلوگیری از چاقی در خانه انجام دهند، چگونه سیستم های مراقبت های بهداشتی می توانند به خانواده ها در پیشگیری و مدیریت چاقی دوران کودکی کمک کنند، و جوامع می توانند از چه استراتژی هایی برای حمایت از یک سبک زندگی سالم و فعال برای همه استفاده کنند.

علائم چاقی در کودکان

شاخص توده بدنی که دستورالعملی برای وزن در رابطه با قد ارائه می دهد، معیار پذیرفته شده اضافه وزن و چاقی است. پزشک کودک شما می‌تواند از نمودارهای رشد کودک، شاخص توده بدنی و در صورت لزوم از آزمایش‌های دیگر استفاده کند تا به شما کمک کند تا بفهمید وزن فرزندتان می‌تواند مشکلاتی برای سلامتی ایجاد کند یا خیر.

اگر نگران این هستید که فرزندتان بیش از حد وزن اضافه کند، با پزشک او صحبت کنید. پزشک تاریخچه رشد و تکامل فرزند شما، تاریخچه وزن به ازای قد خانواده شما و جایی که فرزند شما در نمودارهای رشد قرار می گیرد را در نظر می گیرد. این می تواند به تعیین اینکه آیا وزن کودک شما در محدوده ناسالم است یا خیر کمک کند.

راهکار درمان سریع چاقی کودکان

یکی از بهترین راهکارها برای کاهش چاقی در دوران کودکی، بهبود عادات غذایی و ورزش در تمام اعضای خانواده است. درمان و پیشگیری از چاقی دوران کودکی به محافظت از سلامت کودک شما در حال حاضر و آینده کمک می کند.

…::::مقاله پیشنهادی ما :: علت و راه کارهای مقابله با کم تحرکی در کودکان چیست؟ ::::…

شرکت پرستاری در کرج

شرکت دنیای آرامش با بیش از ۱۰ سال سابقه درخشان دارای مجوزهای لازم و معتبر، آماده ارائه خدمات پرستار سالمند در کرج، پرستار بیمار در کرج و پرستار کودک در کرج در تمام نقاط کرج و استان البرز و مشاوره در زمینه استخدام پرستار میباشد. استخدام پرستار ها در هر ساعتی که مد نظر دارید. با افتخار حدود ۵۰% مشتریانی که روزانه با شرکت دنیای آرامش درخواست پرستار دارند از معرف ها هستند. تمام تلاش تیم دنیای آرامش جلب رضایت شما مشتری عزیز و معرفی دنیای آرامش توسط خود شما به کلیه شهروندان استان البرز میباشد. لازم به ذکر است که جذب کلیه نیروهای شرکت دنیای آرامش توسط خود مدیریت و آموزش چهارچوب ها و قوانین توسط مدیریت داخلی مجموعه دنیای آرامش انجام خواهد شد. پس با اطمینان خاطر عزیزان خود را به ما بسپارید.