مشکلات بلع در سالمندان

برخی از افراد مسن در بلع غذا یا مایعات مشکل دارند. بر اساس گزارش مرکز ملی اطلاعات بیوتکنولوژی (NCBI)، خطر مشکل بلع که به نام دیسفاژی شناخته می شود، می تواند با افزایش سن افزایش یابد، اما بیشتر به بیماری های مرتبط با سن مانند سکته مغزی یا زوال عقل مربوط می شود. در این مقاله به بررسی دلایل، عواقب و مشکلات بلع و جویدن غذا در سالمندان پرداخته ایم و همینطور راهکارهای درمان مشکل بلع را نیز ذکر کرده ایم. این مقاله توسط شرکت پرستاری در کرج دنیای آرامش، متخصص پرستار سالمند در کرج تهیه شده است. با خواند آن اطلاعات خوب و مفیدی به دست خواهید آورد، لطفا تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

بنر مقاله مشکلات بلع در سالمندان
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
Print

دیسفاژی یا مشکل بلع یکی از جدی ترین چالش های سالمندان محسوب میشود. معمولاً در اثر بیماری یا آسیب به مغز یا اعصاب ایجاد می شود. 

دلایل ایجاد مشکلات بلع در سالمندان

دیسفاژی (مشکلات بلع) یک نگرانی رو به رشد سلامتی است زیرا خوردن و آشامیدن در زندگی روزمره برای حفظ تغذیه ضروری و هیدراتاسیون ضروری است. NCBI بیان می کند که مشکل بلع در حال تبدیل شدن به یک نگرانی رو به رشد سلامتی در جمعیت سالخورده است زیرا می تواند منجر به کمبودهای تغذیه ای و افزایش خطر ابتلا به ذات الریه شود. مشکلات بلع می تواند منجر به ذات الریه و سایر مشکلات ریوی یا تنفسی مرتبط شود زیرا غذا می تواند به جای معده وارد ریه ها شود. فردی که مشکل بلع شدید دارد، ممکن است حتی به یک لوله تغذیه برای کمک به دریافت تغذیه کافی برای کمک به بهبود و تقویت بدن خود نیاز داشته باشد. به شما پیشنهاد میکنیم برای اطلاعات بیشتر مقاله تغذیه چیست و اهمیت آن برای سالمندان را مطالعه فرمایید.

از آنجایی که خوردن و آشامیدن اغلب فعالیت‌هایی است که افراد با خانواده و دوستان از آن لذت می‌برند، مشکل بلع نیز می‌تواند بر زندگی اجتماعی افراد مسن تأثیر بگذارد.

…::: مقاله پیشنهادی : لیست غذاهای مقوی برای سالمندان :::…

علائم و نشانه های مشکلات بلع در سالمندان

به منظور اجتناب از عواقب جسمی و اجتماعی دیسفاژی، علائم و نشانه‌های خاصی وجود دارد که هنگام بلعیدن مشکل باید مراقب آنها بود. این شامل:

  1. سرفه هنگام خوردن یا آشامیدن
  2. صدای خیس یا غرغر در حین یا بعد از خوردن یا آشامیدن
  3. تلاش یا زمان اضافی مورد نیاز برای جویدن یا بلع غذا
  4. نشت مایع از دهان یا گیرکردن در دهان
  5. پنومونی مکرر یا احتقان قفسه سینه بعد از غذا خوردن
  6. کاهش وزن یا کم آبی بدن به دلیل ناتوانی در خوردن غذای کافی
  7. احساس اینکه غذا در گلوی فرد گیر کرده است.

مهم است که فرد از این علائم و نشانه ها آگاه باشد. علاوه بر این، برای دیگران مفید است که افراد مسن را مشاهده کنند تا از مشکلات بالقوه جدی سلامتی در نتیجه دیسفازی جلوگیری کنند.

درمان مشکلات بلع سالمندان

اگر فردی در بلع مشکل دارد، با یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی مشورت کنید. آنها ممکن است فرد را به یک آسیب شناس گفتار-زبان (SLP) یا گفتاردرمانگر ارجاع دهند که به طور خاص با افرادی که مشکلات بلع دارند کار می کند.

وقتی ارزیابی کامل شد، یک SLP یا متخصص دیگر ممکن است برنامه‌های مختلفی را توصیه کند و در عین حال برای کمک به تقویت ماهیچه‌هایی که برای بلع استفاده می‌شوند نیز کار می‌کند. یک SLP ممکن است اصلاحات بافت رژیم غذایی را توصیه کند که می تواند به فرد کمک کند راحت تر بلع بخورد و همچنین ممکن است موقعیت ها یا استراتژی هایی را برای کمک به ایمنی بلع توصیه کند.

در طول این مدت، یک SLP یا سایر متخصصان نیز به فرد کمک می کند تا عضلات بلع خود را از طریق توانبخشی بلع تقویت کند. بر اساس مطالعه NCBI در سال 2013، توانبخشی بلع به تقویت عضله عصبی درگیر در بلع کمک می کند. این ماهیچه ها شامل زبان، کام سخت و نرم، ماهیچه های حلقی و محل اتصال معده به مری است.

…:::: حتما مطالعه کنید ::لیست  غذای مقوی برای سالمند بیمار ::::…

شرکت پرستاری در کرج

شرکت دنیای آرامش با بیش از ۱۰ سال سابقه درخشان دارای مجوزهای لازم و معتبر، آماده ارائه خدمات پرستار سالمند در کرج، پرستار بیمار در کرج و پرستار کودک در کرج در تمام نقاط کرج و استان البرز و مشاوره در زمینه استخدام پرستار میباشد. استخدام پرستار ها در هر ساعتی که مد نظر دارید. با افتخار حدود ۵۰% مشتریانی که روزانه با شرکت دنیای آرامش درخواست پرستار دارند از معرف ها هستند. تمام تلاش تیم دنیای آرامش جلب رضایت شما مشتری عزیز و معرفی دنیای آرامش توسط خود شما به کلیه شهروندان استان البرز میباشد. لازم به ذکر است که جذب کلیه نیروهای شرکت دنیای آرامش توسط خود مدیریت و آموزش چهارچوب ها و قوانین توسط مدیریت داخلی مجموعه دنیای آرامش انجام خواهد شد. پس با اطمینان خاطر عزیزان خود را به ما بسپارید.