تغذیه کودک

بهبود تغذیه مادر، نوزاد و کودک خردسال فرصت ها را برای هر کودکی برای دستیابی به پتانسیل کامل خود گسترش می دهد. در این مقاله شرکت دنیای آرامش، شرکت پرستاری در کرج، متخصص پرستار کودک در کرج بطور کامل در مورد تغذیه کودکان صحبت کرده است، لطفا تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

تغذیه کودکان

سوء تغذیه کودکان

کوتاه‌قدی نتیجه سوءتغذیه مزمن یا مکرر درون رحمی و اوایل کودکی است. کودکانی که از کوتاه‌قدی رنج می‌برند ممکن است هرگز به قد کامل و توانایی شناختی کامل خود نرسند. کودکان کوتاه‌قد نه تنها در بزرگسالی به دلیل مشکلات تحصیلی و یادگیری کمتر در مدرسه، درآمد کمتری دارند، بلکه بیشتر از کودکان با قد طبیعی در معرض خطر اضافه وزن و چاقی قرار دارند.

هدر رفتن یک وضعیت تهدید کننده زندگی است که به دریافت ضعیف مواد مغذی و/یا بیماری نسبت داده می شود. مشخصه آن بدتر شدن سریع وضعیت تغذیه در یک دوره زمانی کوتاه است، کودکانی که از ضایعات رنج می برند، ایمنی ضعیفی دارند و به دلیل فراوانی و شدت بیشتر عفونت شایع، به ویژه در موارد شدید، خطر مرگ در آنها افزایش می یابد.

تقریباً نیمی از مرگ و میرها در کودکان زیر 5 سال ناشی از سوء تغذیه است، اما چهره سوء تغذیه، در همه اشکال آن، به سرعت در حال تغییر است و اضافه وزن در دوران کودکی یک اپیدمی رو به افزایش در ابعاد جهانی است. اضافه وزن نتیجه تعداد فزاینده کودکانی است که در محیط های چاق زا با دسترسی بیشتر به غذاهای فرآوری شده و سبک زندگی بی تحرک زندگی می کنند.

تغذیه نوزاد و کودک خردسال

اینکه چه، چه زمانی و چگونه به کودکان تغذیه می شود، به ویژه در دو سال اول زندگی، برای سلامتی، رشد و بقا حیاتی است. شروع زودهنگام شیردهی – گذاشتن نوزاد به سینه در اولین ساعت زندگی – برای بقای نوزاد و برقراری شیردهی در دراز مدت بسیار مهم است. تغذیه نوزادان به جز شیر مادر در شش ماه اول زندگی، تغذیه انحصاری با شیر مادر، امن ترین و سالم ترین گزینه برای کودکان در همه جا است و پتانسیل زیادی برای نجات زندگی دارد. با شروع 6 ماهگی، نیاز کودکان به مواد مغذی بیشتر از چیزی است که شیر مادر به تنهایی می تواند تامین کند. تغذیه کودکان با غذاهای جامد، نیمه جامد یا نرم از 6 ماهگی برای جلوگیری از کمبودهایی که می تواند منجر به سوء تغذیه شود، کلیدی است. رژیم‌هایی که حداقل استانداردهای فراوانی و تنوع را رعایت می‌کنند برای جلوگیری از کمبود ریزمغذی‌ها، کوتاه‌قدی و هدر رفتن ضروری هستند.

کمبود ریزمغذی ها

کمبود ریزمغذی ها به دلیل ناکافی بودن دریافت یک یا چند ویتامین و مواد معدنی ضروری برای پیشگیری از سوءتغذیه در تمام اشکال آن و کاهش شیوع بیماری به ویژه در دوران بارداری و اوایل دوران کودکی ایجاد می شود. به عنوان مثال، کمبود ید، که قابل پیشگیری ترین علت اختلال در عملکرد شناختی در جهان است، می تواند منجر به انواع پیامدهای سلامتی و رشدی، از جمله کوتاه قدی و ناتوانی ذهنی شود. برای کودکانی که در کشورهایی زندگی می کنند که مرگ و میر زیر پنج سال بالاست و کمبود ویتامین A یک مشکل بهداشت عمومی است، مکمل ویتامین A محافظت حیاتی در برابر نابینایی می کند و خطر مرگ ناشی از علل قابل پیشگیری مانند سرخک و اسهال را کاهش می دهد.

وزن کم هنگام تولد

برای رشد یک نوزاد سالم، مادران به تغذیه و استراحت مناسب، مراقبت های دوران بارداری کافی و محیطی تمیز نیاز دارند. با هم، این مواد برای یک بارداری سالم می توانند به پیشگیری، شناسایی و درمان شرایطی که باعث وزن کم هنگام تولد می شوند، کمک کنند. وزن نوزاد در هنگام تولد نشانگر مهمی برای سلامت و تغذیه مادر و جنین است. نوزادان کم وزن در 28 روز اول زندگی در معرض خطر بیشتری برای مرگ هستند. کسانی که زنده می‌مانند بیشتر از کاهش رشد و بهره هوشی پایین‌تر رنج می‌برند. عواقب وزن کم هنگام تولد تا بزرگسالی ادامه می یابد و خطر ابتلا به بیماری های مزمن بزرگسالی مانند چاقی و دیابت را افزایش می دهد.

شرکت پرستاری در کرج

شرکت دنیای آرامش با بیش از ۱۰ سال سابقه درخشان دارای مجوزهای لازم و معتبر، آماده ارائه خدمات پرستار سالمند در کرج، پرستار بیمار در کرج و پرستار کودک در کرج در تمام نقاط کرج و استان البرز و مشاوره در زمینه استخدام پرستار میباشد. استخدام پرستار ها در هر ساعتی که مد نظر دارید. با افتخار حدود ۵۰% مشتریانی که روزانه با شرکت دنیای آرامش درخواست پرستار دارند از معرف ها هستند. تمام تلاش تیم دنیای آرامش جلب رضایت شما مشتری عزیز و معرفی دنیای آرامش توسط خود شما به کلیه شهروندان استان البرز میباشد. لازم به ذکر است که جذب کلیه نیروهای شرکت دنیای آرامش توسط خود مدیریت و آموزش چهارچوب ها و قوانین توسط مدیریت داخلی مجموعه دنیای آرامش انجام خواهد شد. پس با اطمینان خاطر عزیزان خود را به ما بسپارید.