روانشناسی سالمندان

مطالعه روانشناسی سالمندان به عنوان یک حوزه مهم در علوم رفتاری بسیار مورد توجه قرار گرفته است. سنین پیری با خود تحولاتی روانی و اجتماعی را به همراه می‌آورد که نیازمند بررسی و درک عمیق توسط متخصصان روانشناسی است.

در این مقاله که توسط شرکت پرستاری در کرج دنیای آرامش، متخصص پرستار سالمند در کرج تهیه شده است، به بررسی مهمترین جنبه‌های روانشناسی سالمندان می‌پردازیم و به بررسی راهکارها و روش‌هایی می‌پردازیم که می‌توانند به افزایش کیفیت زندگی سالمندان کمک کنند. از مسائل نیازهای مهم آنها در سنین پیری سخن خواهیم گفت.

هدف اصلی این مقاله، آگاهی‌بخشی درباره روانشناسی سالمندان و ارائه راهکارهایی برای حفظ و بهبود روان‌شناختی آن‌ها است. با مطالعه این مقاله، شما با دید بهتری درباره نیازها و چالش‌های روانی سالمندان آشنا خواهید شد و می‌توانید روش‌های موثری را برای بهبود کیفیت زندگی سالمندان به کار بگیرید.

بنر مقاله روانشناسی سالمندان
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
Print

نیازهای روانی سالمندان

توجه به نیازهای روانی یک عزیز سالمند به همان اندازه مهم است که به نیازهای جسمانی او اهمیت می دهید. مشکلات روانی در سالمندان می تواند بر رفتار، عادات خواب سالمند، تمرکز، عملکردهای شناختی و بسیاری از جنبه های دیگر زندگی روزمره تأثیر بگذارد. در زیر، برخی از نیازهای عاطفی و روانی را خواهید دید که باید بر روی آنها تمرکز کنید، زیرا مراقبت از عزیز خود را انجام می دهید. پیشنهاد میکنیم مقاله «اختلالات روانی سالمندان» را که قبلا منتشر کردیم را مطالعه کنید.

ارتباطات شخصی

سالمندان نیاز اساسی دارند که با اعضای خانواده، دوستان و سالمندان همفکر خود در ارتباط باشند. این از نظر روانشناختی مفید است زیرا چنین ارتباطاتی می تواند مشکلات افسردگی و تنهایی سالمندان را به حداقل برساند و ثبات عاطفی را تقویت کند. از استفاده از رسانه‌های اجتماعی برای حفظ ارتباط از راه دور و پیوستن به گروه‌های خاص سالمندان گرفته تا برنامه‌ریزی فعالیت‌های خانوادگی که امکان مشارکت آسان را فراهم می‌کند، راه‌های بسیاری وجود دارد که سالمندان می‌توانند از ارتباطات شخصی معنادار لذت ببرند و از آن بهره ببرند.

یک مراقب در خانه می تواند همراهی و توجه فردی را که دوستش دارد به او ارائه دهد. یکی از چالش برانگیزترین وظایف کمک به یک سالمند نسبی در محل ایمن و راحت، تحقیق در سازمان هایی است که مراقبت از سالمندان را ارائه می دهند. دنیای آرامش می‌توانند برای مراقبت‌های قابل اعتماد و باکیفیت در خانه برای بزرگسالان سالخورده به کمک مراقبت در منزل مراجعه کنند. ما برای سالمندانی که نیاز به کمک گسترده دارند، مراقبت زنده 24 ساعته را ارائه می دهیم، و همچنین برای مراقبین خانواده که نیاز به استراحت از وظایف مراقبتی خود دارند، مراقبت موقت ارائه می دهیم.

اگر افراد مسن‌تر بتوانند به روش‌های معنادار در جوامع آشنا فعال بمانند، از نظر احساسی در موقعیت بهتری قرار دارند. این ممکن است به معنای استفاده از سرویس حمل و نقل محلی برای افراد ارشد باشد تا عزیز شما بتواند در مراسم کلیسا شرکت کند، به خرید برود، یا هر زمان که مایل به انجام این کار باشد، به سادگی از یک پارک محلی دیدن کند – که همچنین استقلال، یکی دیگر از نیازهای مهم روانشناختی را افزایش می دهد.

هدف

حفظ حس هدف در آینده می‌تواند شامل فعالیت‌های اجتماعی باشد، اما این نیازی است که می‌تواند با کشف سرگرمی‌های جدید یا از بین رفته، توسعه علایق جدید، راهنمایی و انجام کارهای معنادار دیگر برای دیگران، و تعیین اهداف شخصی واقع‌بینانه و قابل دستیابی نیز برآورده شود.

تحریک ذهنی

یک مغز سالخورده برای کاهش خطر ابتلا به نوعی زوال شناختی که می‌تواند بر رفتار تأثیر بگذارد و استعداد ابتلا به افسردگی در سالمندان و سایر مشکلات سلامت روان را افزایش دهد، باید تحریک شده و فعال بماند. در حالی که درگیری اجتماعی بیشتر با دوستان و اعضای خانواده مطمئناً می تواند از نظر ذهنی محرک باشد، این نیاز روانی ممکن است با تشویق فرد مورد علاقه خود به این موارد نیز برآورده شود:

 • راه های دیگر یادگیری را بخوانید و کشف کنید
 • بازی های کلمه ای انجام دهید یا تمرینات تحریک مغز مبتنی بر اپلیکیشن را انجام دهید
 • برای الهام بخشیدن به یادآوری رویدادهای شاد زندگی، آلبوم عکس یا دفترچه ایجاد کنید
 • داستان ها و خاطرات شخصی را به اشتراک بگذارید

امنیت ایمنی

سالمندان باید با افزایش سن از نظر احساسی احساس امنیت و امنیت کنند، که گاهی شامل رفع نیازهای عملی مرتبط با افزایش سن می شود. کاهش ترس از این نوع ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • کاهش خطرات سقوط در خانه
 • استفاده از سیستم هشدار پزشکی برای به حداقل رساندن ترس های مربوط به سلامت
 • اگر نگرانی در مورد سرگردانی به دلیل زوال عقل در سالمندان وجود دارد، مانیتورهای در را نصب کنید
 • ایجاد تغییرات مناسب در خانه

بیان افکار و احساسات

درست مانند هر شخص دیگری، سالمندان نیز نیاز روانی به بیان افکار و احساسات خود دارند. با این حال، گاهی اوقات انجام این کار دشوار است اگر مراقبان خانواده عادت کنند که به طور خودکار کارها را برای آنها انجام دهند یا به سادگی از طریق ارائه مراقبت انجام دهند. تنظیمات ساده مانند درگیر نگه داشتن عزیزتان در تصمیم‌گیری‌ها تا حد امکان و نشان دادن علاقه واقعی به احساسات او می‌تواند از نظر روانی تفاوت بزرگی ایجاد کند.

مراقبان با تجربه و دلسوز در خانه اهمیت توجه به سلامت روان سالمندان و همچنین نیازهای فیزیکی آنها را درک می کنند. هنگام در نظر گرفتن مراقبت در منزل، خانواده ها باید مطمئن شوند که عزیزان سالخورده آنها منابع لازم برای حفظ استقلال و سالم ماندن خود را دارند. متخصصان قابل اعتماد مراقبت در خانه می توانند به سالمندان در انجام کارهای روزانه مانند آشپزی، حمام کردن و ورزش کمک کنند و همچنین می توانند آنها را تشویق کنند که بر روی عادات سبک زندگی سالم تر تمرکز کنند.

….::: حتما مطالعه کنید :: تاثیر مراقبت از والدین سالمند بر زندگی خانوادگی چیست؟ :::…
بدانید چگونه با سالمندان چگونه باشید و چگونه رفتار کنید
 • افراد ساده

پیری یک بیماری نیست، یک روند تدریجی است که همه ما می دانیم. با این حال، با افزایش سن، شکنندگی‌ها و آسیب‌شناسی‌ها ایجاد می‌شود که گاهی منجر به وابستگی می‌شود که اغلب در افراد بسیار مسن ظاهر می‌شود.

گاهی اوقات افراد مسن به دلیل سن یا بیماری خود کمی از دنیا بریده می شوند، اغلب برای کارهای روزمره به جوان ترین ها نیاز دارند. فراموش نکنیم که پشت سرشان زندگی، شخصیت، عقاید و عقاید دارند. برای یک رابطه خوب، مهم است که مانند هر شخص دیگری با توجه و محبت رفتار کنید.

 • آرام باش

آهسته و کمی بلند صحبت کنید.

بیشتر از اینکه صحبت کنید گوش کنید و نشانه هایی از درک خود بدهید.

….:::: حتما مطالعه کنید :: راهکارهای پیشگیری از افسردگی در سالمندان ::::…

تعریف سالمند چیست؟

سالمند فردی است که سنش بالا باشد و ویژگی های فیزیولوژیکی و اجتماعی سالمندی را آن گونه که جامعه نشان می دهد ارائه می دهد. به طور کلی بازنشستگی است که به طور نمادین ورود به سن سوم را نشان می دهد.

سالمندان یک گروه اجتماعی بزرگ اما نه همگن را تشکیل می دهند. ما در 85 سالگی با 65 سالگی متفاوت هستیم. شروع دوران سالمندی به سن خاصی اشاره نمی کند، بلکه به حالتی از ناتوانی عملکردی که خود سالمندان احساس می کنند اشاره دارد.

ما به افراد مسن، دهه شصتی و هفت ساله می گوییم. بسیاری از افراد هنوز در این سن بسیار فعال و سالم هستند که به آن “سن سوم” می گویند.

اصطلاح “بسیار پیر” به افرادی اطلاق می شود که تا سنین پیری زندگی می کنند. ما از «سن چهارم» یا «سالمندان عالی» صحبت می‌کنیم تا افراد در سنین بسیار بالا، معمولاً بالای 80 سال را تعیین کنیم.

اکنون افراد بیشتری صد ساله می شوند. بیش از 160000 نفر درایران وجود دارد. بیشتر آنها در خانه های سالمندان زندگی می کنند.

…::: مقاله پیشنهادی : محیط زیست مناسب سالمندان :::…

آنچه با پیری همراه است

 • کاهش استقلال فیزیکی

دیگر مشکلی در دیدن، شنیدن، حرکت، خوردن، تمایز طعم غذا وجود ندارد. خستگی زیاد در حین فعالیت های روزانه مانند خرید، نظافت، شستشو.

 • کاهش توانایی های فکری

کاهش توانایی در تمرکز، درک، بیان خود، برقراری ارتباط. کندی و مشکل در یافتن کلمات، فرمول جملات. حذف رویدادها یا تکرارها. ناتوانی در تصمیم گیری در مورد زندگی خود، آینده اش.

 • تغییر عزت نفس

احساس سربار شدن برای دیگران، مشکل در پذیرش وابسته شدن، احساس گناه در درخواست کمک، بدتر شدن تصویری که از خود دارد، خجالت از دست دادن صمیمیت، احساس بی‌علاقگی، بی‌فایده بودن…

 • تغییر در محیط اجتماعی و خانوادگی 

 • احترام و توجه

احترام و توجه در همه روابط انسانی لازم است، کسانی که با سالمندان هستند نیز از این قاعده مستثنی نیستند.

 

….::: حتما مطالعه کنید :: مراقبت معنوی از سالمندان به چی میگن؟ :::…

شرکت پرستاری در کرج

شرکت دنیای آرامش با بیش از ۱۰ سال سابقه درخشان دارای مجوزهای لازم و معتبر، آماده ارائه خدمات پرستار سالمند در کرج، پرستار بیمار در کرج و پرستار کودک در کرج در تمام نقاط کرج و استان البرز و مشاوره در زمینه استخدام پرستار میباشد. استخدام پرستار ها در هر ساعتی که مد نظر دارید. با افتخار حدود ۵۰% مشتریانی که روزانه با شرکت دنیای آرامش درخواست پرستار دارند از معرف ها هستند. تمام تلاش تیم دنیای آرامش جلب رضایت شما مشتری عزیز و معرفی دنیای آرامش توسط خود شما به کلیه شهروندان استان البرز میباشد. لازم به ذکر است که جذب کلیه نیروهای شرکت دنیای آرامش توسط خود مدیریت و آموزش چهارچوب ها و قوانین توسط مدیریت داخلی مجموعه دنیای آرامش انجام خواهد شد. پس با اطمینان خاطر عزیزان خود را به ما بسپارید.